وکلا یاور نظام قضایی برای اجرای عدالت هستند

5011

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: وکلا نگهبانان حقوق اساسی و قانونی و همچنین یاور نظام قضایی برای اجرای عدالت هستند.

به گزارش روز جمعه خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، علی نجفی توانا در جشن استقلال وکلا که با حضور سه هزار وکیل دادگستری در سالن اجتماعات وزارت کشور برگزار شد، افزود: صدای وکیل صدای واحد عدالت و نقش وکیل نقش غیرقابل جایگزین تلقی می شود.

وی اضافه کرد: وجود وکیل خوشنام و توانمند موجب شفافیت زوایای پرونده های مطروحه، درستی طرح دعوا در مراجع قضایی، جلوگیری از اشتباه قاضی و سلامت قضا خواهد شد؛ پس با هم بکوشیم که در قانون پذیری و قانون گرایی الگو تلقی شویم.

این وکیل دادگستری ادامه داد: وکلا، راهنمای تخصصی و دفاعی مردم و جامعه هستند و نهاد وکالت بازتاب اندیشه مردم سالاری است که یکی از مظاهر آن حضور مردم و جلب مشارکت آنها در اداره امورکشور است.

نجفی توانا با مهم خواندن استقلال وکیل و نهاد وکالت، درخصوص رسیدن به وضع مطلوب حرفه وکالت، اظهار داشت: کانون وکلا با مشکلات و چالش های قابل توجهی مانند عدم توجه به تخصص گرایی در کار وکالت و پذیرش کار از موکل درهمه موضوعات حقوقی، فردگرایی و عدم توسعه کار جمعی در وکالت و در نتیجه اشتباهات فاحش در فرآیند حرفه ای و عدم آشنایی کافی با قابلیت های فن آوری های نوین در حرفه وکالت روبرو است.

وی ادامه داد: این مشکلات به حدی است که در این زمینه از بسیاری از کشورها فاصله داریم.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در بخش دیگری از سخنانش با ارائه گزارشی از عملکرد این کانون در دو بخش اقدامات ارگان های کانون و فعالیت های جاری، ارایه معاضدت قضایی به حدود ۹۰ هزار شهروند در حوزه های مختلف از سوی ۵۰۰ وکیل دادگستری، همکاری بیش از سه هزار و ۵۰۰ وکیل نهادهای دیگر مانند کمیته امداد حضرت امام(ره) برای ارائه خدمات حقوقی و تحصیل یکهزارو ۲۰۰ دانشجو در دانشکده کانون را از فعالیت های ارگانهای این کانون عنوان کرد.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در تشریح بخش دوم فعالیت های این کانون گفت: فعالیت مربوط به لایحه جامع وکالت، برگزاری همایش و انجام مذاکره با اکثر مسوولان قوای سه گانه و نهادهای عمومی، نمایندگان مجلس از مهم ترین فعالیت ها است.

وی از شفاف سازی در امور مالی خبر داد و گفت: برای روشن شدن وضعیت گردش مالی و مستندات، با جلب نظر مؤسسه حسابرسی، حساب های کانون مورد کارشناسی قرار گرفته است. تصویب برنامه بودجه؛ کانون وکلا با وجود زحمات مدیران تا به امروز بدون ترسیم نموداری از طرح ها و تصویب آن یا پیش بینی بودجه و درآمد اداره شده است.

درباره نویسنده

پاسخ بدهید

رفتن به بالا