صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات ۷۵ ، ۷۶ ، ۷۷ ، ۷۸ هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز به تاریخ های : ۰۳/۱۲/۹۳ ، ۰۵/۱۲/۹۳ ، ۱۰/۱۲/۹۳ و ۱۲/۱۲/۹۳

33

شروع جلسه : ساعت ۹/۱۵         پایان جلسه : ساعت ۱۳/۳۰

غایبین : آقایانعباس کریمی- محمد فرض پور (کسالت)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی-دیوسالار- کامیار- حامدتوسلی-احمدی لاکلایه- سردارزاده – علیزاده طباطباییو خانم ضرابی رسمیت یافتو با تلاوت کلام اله مجید آغاز شد آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد وپس از آن ساعت ۹/۳۵ برخی اعضا محترمنطق پیش از دستور ایراد کردند.

نجفی توانا: بالاخره پس از مدت ها پیگیری موضوع بازرسی بدنی وکلا به صورت قبل منسوخ می شود و مقرر شده ورود وکلا از درب خاصی انجام شود که از امروز عملی شده است به تدریج در تمام مجتمع های قضایی انجام خواهد شد. از همکاری مؤثر دکتر محمدنبی در این خصوص تشکر می کنم از مسئولان قضایی نیز متشکرم.

علیزاده طباطبایی: وضع درآمدهای واقعی کانون بر اساس آنچه در بودجه امسال پیش بینی کرده بودیم به این نحو است حق عضویت نصف پیش بینی و حدود ۱۸ میلیارد ریال در ۱۰ ماهه اول سال وصول شد. سود سپرده ها و فروش اوراق تقریباً محقق شده است کمیسیون نقل و انتقال به درآمد مورد انتظار نرسیده است جمعاً درآمد کانون ۸۰ میلیارد ریال در ۱۰ ماهه اول سال بوده است.گزارش کامل را به زودی تقدیم هیأت مدیره خواهم کرد.

حامدتوسلی: از اقدام شما در باب نسخ بازرسی وکلا تشکر می کنم این در حفظ آبروی وکلا مؤثر است برخیاعتراضات که به طور خصوصی به شما منعکس می کنیم برای اثربخشی آن است والا مسائل مطروحه شخصی و خصوصی نیست و انتظار اقدام داریم.

(آقایان سمامی ساعت ۹/۴۰ و شهبازی نیا ساعت ۹/۴۵ وارد شدند.)

کامیار: در مجمع عمومی صندوق حمایت تصویب شد که سهم کانون بابت حق بیمه سهم وکلا از ۴% به نیم درصد کاهش پیدا کند و در مقابل سهم خود وکلا از ۸% به ۱۱/۵% افزایش یافت البته در مجمع جناب نجفی توانا و بنده که در هنگام رأی گیری حضور داشتیم رأی مخالف دادیم ولی با اکثریتی ضعیف تصویب شد گرچه این مصوبه حالت اجرایی ندارد و باید به هیأت وزیران ارسال و آنجا اگر تأیید شود اجرا خواهد شد.

احمدی لاکلایه: این پیشنهاد برای وکلا مشکل ایجاد خواهد کرد شایسته است همزمان در مورد افزایش تعرفه های حق الوکاله کاری بکنیم.

آنگاه دستورات جلسه مطرح شد.

دستور اول در خصوص گزارش نهایی جشن استقلال کانون وکلا بود.

نجفی توانا: در مورد میزان هزینه تلاش کردیم کمتر از ۲۰۰/۰۰۰ میلیون تومان هزینه شود برای پارکینگ اداره بیمه هم ۵ میلیون پیشنهاد کرده ایم که آنها ۶ میلیون می گویند. راجع به سخنرانان دفتر ریاست جمهوری از ما جزئیات برنامه را خواسته است و هنوز جوابی اعم از مثبت یا منفی نداده اند.

سردارزاده: در داخل کانون امکاناتی داریم و جا داشت از آنها استفاده کنیم تا در هزینه صرفه جویی شود. نباید برای خواننده و مجری و موسیقی هزینه ای می کردیم.

مصباح: اگر این اقدامات افتخاری باشد خوب است والا باید برای صرفه جویی از نیروهای خود کانون استفاده شود در آواز ما درحد تالار رودکی افرادی داریم مثل آقای قربانی و مهاجر از آنها استفاده کنیم.

کامیار: اعمال این دیدگاه ها طبعاً با توجه به فرصت زمانی کوتاه و امضاء قراردادها و گرفتن وقت امکان پذیر نیست ما در جلسه ای موضوع جشن را به رئیس و نواب واگذار کردیم و لذا تصمیم آنها را محترم بشماریم.

حامدتوسلی: اگر الان خللی ایجاد شود نباید تغییر بدهیم. پذیرایی با ساندویچ را در شأن وکلا نمی دانم.

احمدی لاکلایه: تمام قراردادها را بسته اند لذا امکان تغییر نیست ساندویچ از نوعی است که خوب است.

سمامی: از جناب کیخسروی و تمام دست اندرکاران که زحمت کشیدند تشکر می کنم جزئیات همیشه دارای موافق و مخالف است ولی به لحاظ طولانی بودن مراسم، پذیرایی با غذای سرد لااقل لازم است تنها امری که وکلا در مورد هزینه اش ایراد نمی گیرند همین جشن استقلال است.

محمدنبی: امروز گزارش نهایی ارائه شد و امکان تغییر برنامه و تصمیم جدید نداریم از مقامات قضایی و اجرایی هم دعوت کرده ایم. امیدوارم جناب روحانی هم حاضر شوند.

نجفی توانا: این جشن سالی یکبار است وکلای معمر و مسئولان می ایند باید جلسه همشأن با وکلا باشد و هر سال بهتر از سال قبل. با وجود کمیسیون روابط عمومی و هنر باید به آنها اعتماد کنیم.

مصباح: کمیسیون هنر گلایه دارند که آنها را در این معرکه دخالت نداده اند.

نجفی توانا: هماهنگ هستند و حتی کلیپی را دیروز کمیسیون هنر تهیه و فیلمبرداری کرد.

(آقایان جندقی و کاکاافشار ساعت ۱۰/۱۰ وارد شدند.)

آنگاه دستور بعدی مطرح شد که در مورد پذیرش و درخواست محل اشتغال متقاضیان صدور پروانه وکالت است.

نجفی توانا: برای تعیین محل اشتغال باید معیارهایی باشد آماری از تراکم وکیل در شهرها ارائه شد در حال حاضر دیدگاه ها مدون نشده است و لازم است به صورت غیرمشخص محل اشتغال تعیین نکنیم.

آنگاه پیشنهاد مطروحه از سوی آقایان مالکی و کامیار که در جهت انجام مأموریت محوله به آنان بود قرائت شد.

مصباح: این پیشنهاد تکثیر شود مورد مداقه قرار گیرد نظر کمیته صدور را هم بخواهیم و سپس بررسی و تصویب کنیم.

جندقی: من با پیشنهادی که قرائت شد مخالفم چون خلاف قانون است کلاً در سال ۵۰ تا ۱۰۰ نفر قاضی داریم که خیلی ها در شهر تهران زندگی می کنند باید حق داشته باشند در تهران وکالت کنند چگونه است که در آزمون ۳۵۰ نفر برای تهران جذب می کنیم؟ البته اگر قضات سابقه خوبی نداشتند می توانیم به جاهای دیگر بدهیم. اما این شیوه تنگ نظری است و باید اصلاح شود.

سمامی: در پیشنهاد ارائه شده به مسأله تأثیر گزارش ارزشیابی قضات توجهی نشده است. از جناب جندقی که دغدغه قضات را دارند متشکرم کاش در دستگاه قضایی هم کسی از وکلا دفاع کند.

شهبازی نیا: من با تغییر معیار به صورت پراکنده مخالفم باید موضوع را کلی بررسی کنیم معیارهای متعددی وجود دارد که باید لحاظ شود محل سکونت، سابقه، عملکرد. در مورد پذیرفته شدگان آزمون هم باید معیار تعیین کنیم علاوه بر رتبه، طبیعی است که افرادی که ساکن شهرهای بزرگ هستند ولی شهرهای دیگر می فرستیم نمی روند.امتیاز بومی بودن باید لحاظ شود در مورد ماده ۸ معتقدم تقاضاهای کسانی که در استانهای دیگر ساکن هستند ما نپذیریم ولی اگر تهران است و ساکن تهران منع قانونی ندارد که تهران بدهیم.

ضرابی: معیاربندی خلاف قانون است پیشنهاد آقای مالکی و کامیار را می توانیم امتیاز تلقی کنیم در مورد آزمون هم سابق روال بود که طبق شهر می پذیرفتیم و این خوب بود زیرا حداقل داوطلب از ابتدا شهر را خودش انتخاب می کرد.

سردارزاده: در مورد آزمون ها با جنابشهبازی نیا مخالفم اگر کسی درس خوانده ولی در شهر کوچک بوده حق دارد بیاید تهران ضابطه باید میزان معلومات و سواد باشد.

دیوسالار: همه قضات متصف به صفات نیکو نیستند برخی واقعاً قضاوت هم نکرده اند حتی برخی در زمان اشتغال پروانهماده ۱۸۷ را هم دارند و استفاده می کنند.

نهایتاً پیشنهاد جناب مصباخ به رأی گذاشته و تصویب شد که موضوع در کمیته صدور با همکاری جناب شهبازی نیا و دیوسالار بررسی و ظرف یکماه گزارش آن به هیأت مدیره ارائه شود.

سپس دستور بعدی مطرح شد که موضوع مجله کانون است پیشنهادی که با سه امضا خانم ضرابی و آقایان علیزاده طباطبایی، کامیار ارائه شده بود قرائت شد.

حامدتوسلی: دکتر فرض پور به دلیل کسالت امروز حاضر نیستند تلفنی از من خواسته اند پیشنهاد کنم که جلسه ای که مقرر است با نمایندگان کمیسیون انتشارات برگزار شود محقق شود و بحث مجله بعد از آن مطرح شود ایشان گفتند سردبیری خانم ضرابی مورد قبول کمیسیون قرار گرفته است.

ضرابی: مماشات تا این حد لازم نیست مجله نباید لزوماً دست کمیسیون باشد.

جندقی: خانم ضرابی شایسته هستند ولی اعضای کمیسیون انتشارات برخی ۴۰ سال تجربه روزنامه نگاری دارند باید با ملاطفت عمل کنیم تا علیه هیأت مدیره جو درست نشود.

شهبازی نیا: بهتر است موکول کنیم به حضور آقای فرض پور.

کامیار: به خاطر عدم حضور مدیر مسئول خوب است بحث به جلسه ای با حضور ایشان موکول شود. در عین حال جدیت هیأت مدیره در قبال تصمیماتش لازم است.

نجفی توانا: پس می توانیم فعلاً از دستور خارج کنیم پس از جلسه مشترک تصمیم جامعی اتخاذ کنیم.

رأی گیری و تأخیر طرح این دستور به تصویب رسید.

جلسه ساعت ۱۳/۳۰ پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه ۷۶ هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : ۰۵/۱۲/۹۳

شروع جلسه : ساعت ۹/۲۰        پایان جلسه : ساعت۱۳/۲۰

غایبین : آقای کریمی- فرض پور- شهبازی نیا-جندقی (سفر)- ضرابی(اعلام قبلی)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- امینی -دیوسالار- سمامی- کامیار- حامدتوسلی-احمدی لاکلایه– علیزاده طباطبایی رسمیت یافتو با تلاوت کلام اله مجید آغاز شد آنگاه صورتجلسه قبل قرائت گردید.پس از آن ساعت ۹/۴۵ برخی اعضابه شرح زیر نطق پیش از دستور ایراد کردند.

(دکتر مالکی ساعت ۹/۴۰ وارد شد.)

مالکی: از همکاران انتظار دارم راجع به لایحه توسعه فرهنگ وکالت نقطه نظراتشان را اعلام کنند در مرکز پژوهش ها روی آن کار می شود و بنا است به دولت و سپس به مجلس ارسال شود.

نجفی توانا: راه اندازی اتاق فکر پس از تشکیل آن در کانون مرکز در جاهای دیگر هممورد تأسی واقع و جا افتاده است اسکودا اتاق های فکری راه اندازی کرده است که اگر با هماهنگی کانون مرکز باشد خوب است. در مورد کارآموزی و آموزش در کانون مرکز مواردی داریم که از زمانی باید تسریع شود موضوع بودجه هم باید قبل از عید بررسی و تصویب شود. جناب روحانی به دلیل سفر استانی در جشن استقلال تشریف نمی آورند آقای هاشمی هم به این نتیجه رسیدند که تشریف نیاورند من خودم صحبت خواهم کرد و ترجمان نگاه شما عزیزان  خواهم بود.

محمدنبی: الحمداله در دادگاه استان و مجتمع شهید بهشتی از گیت خاص همکاران وکیل تردد می کنند در مورد تلفن همراه هم قرار است جعبه هایی کوچک تعبیه شود که کلیدش دست خود وکلا باشد و تلفن ها را آنجا بگذارند از حدود ۵ ماه پیش با کانون انگلستان مذاکراتی داشتیم نهایتاً به نتیجه رسید هدف این بود که پروانه وکلای کانون مرکز را آنجا بپذیرند در ۱۴ ژانویه موافقت کردند فرم های مربوطه را تکمیل کردیم در ۱۷ ژانویه رسماً اعلام کردند که ایران هم پروانه اش مورد پذیرش قرار گرفت نیازی به امتحان ورودی و ۴ سال درس خواندننیست. خانم سیدجوادی و خانم حسن زاده در این امر آنجا پیگیری و همکاری کردند.

(آقای کاکاافشار ساعت ۱۰/۰۵ وارد شد.)

امینی: ضمن تشکر از دوستان و خبر خوب دکتر محمدنبی. در مراسم جشن استقلال سنتی که یک سخنران علمی هم باشد را حفظ کنیم با فوت مرحوم دکتر کاتوزیان خوب است از دکتر آزمایش یا دکتر صفایی دعوت کنیم در بحث مالیات باید فشار را زیاد کنیم تا قبل از عید قرارداد تفاهم امضاء شود. در مورد بازرسی هم باید دعوتی که از رئیس کل دادگستری کردید انعکاس خوبی در بیرون داشت مذاکره راهکار خوبی برای حل سایر مسائل هم هست.

کامیار: از استاد کاتوزیان در مراسم جشن استقلال که عظیم ترین اجتماع وکلا در طول سال است جا دارد به خوبی یاد شود تا اگر هم از مراسم چهلم که کدورتی باقی مانده برطرف شود. استدعای بذل توجه دارم

حامدتوسلی: یک ماه قبل برای تکمیل اعضای کمیسیون ها جلسه داشتیم ولی به طور کامل انجام نشد و به بعد موکول شد اما فراموش شد. الان یکی دو کمیسیون تشکیل نشده است کارآفرینی و انفورماتیک. در مورد آن ها  ما آئین نامه مادر را تصویب کردیم خوب است موارد خاص کمیسیونها را هم در مورد اهداف و اختیارات و وظایف تصویب کنیم. خبر لغو بازرسی وکلا اثر بسیار مطلوبی در بین وکلا داشته است.

سمامی: خوب است از وکلای متوفی هم در جشن تقدیر شود.

مالکی: دعوت از جناب محقق داماد شایسته است همچنین از جناب انصاری معاون پارلمانی که وکیل هم هست در بحث آئین نامه تعرفه حق الوکاله باید کار جامعی را شروع کنیم و تخصصی کار کنیم و به رئیس قوه بدهیم. دانشکده علمی کاربردی کانون با زحمت زیاد راه اندازی شد هنوز حتی ۳۰ تا ۴۰% برنامه ها را هم به نتیجه نرسانده اند قرار بود دوره های پودمانیرا موقتاً تشکیل دهیم وقتی دوره کارشناسی حقوق با گرایش وکالت راه اندازی شد دوره های پودمانی کاردانی را منحل کنیم باید بررسی کنیم چرا به این مرحله نرسیده ایم ما دنبال گرایش های تخصصی هستیم دو سه گرایش ارشد کاربردی باید تا حال راه اندازی می شد و وارد فاز دکتری باید می شدیم باید وکالت مجازی و مجله علمی پژوهشی راه اندازی می شد من از رئیس مرکز خواستم گزارش را بدهد ولی تا حال نداده اند.

دیوسالار: در مورد تعرفه پیشنهاد می کنم کمیته ای از وکلای حرفه ای و تخصصی تعیین شود تا ظرف مدت کوتاهی نظر بدهد.

امینی: از خانواده دکتر کاتوزیان به عنوان مهمان در جشن دعوت کنیم.

نجفی توانا:راجع به بحث توافق مالیاتی جناب امینی و دیوسالار پیگیری می کنند راجع به مذاکرات با مقامات ما باز هم ادامه خواهیم دادتا حال سی ملاقات داشته ایم. در مورد دکتر کاتوزیان در روز جشن استقلال قرار است سکه ای نقره که کانون طراحی و اجرا کرده است ارائه شود. راجع به ترمیم کمیسیون ها روز یکشنبه جلسه ای می گذارم از تمام دوستان خواهش می کنم اسامی که مناسب می دانند بدون نگاه جناحی اعلام کنند. از جناب سمامی به دلیل اینکه افراد خوبی را برای کمیسیون رفاه شناسایی کردند تشکر می کنم در مورد دانشکده علمی کاربردی از جناب مالکی به عنوان مشاور مدیر کانون خواهش کردم گزارشی تهیه و ارزیابی کنند برخی دوستان از سوی اسکودا با اتاق فکر دعوت شده اند اتحادیه کارهای موازی انجام می دهد در کانون مرکز اتاق فکر داشتیم خودشان را هم دعوت کردیم و تشکیل شد آماده ایم از هر کار مؤثر که توسط هرکسی پیشنهاد شود حمایت می کنم. از جناب مصباح تقاضا دارم برای افزایش آگاهی های انتظامی وکلا و کارآموزان جلسات سخنرانی بگذارند از آقای زندیه و غفاری و سمامی هم می توانیم استفاده کنیم.

سپس دستورات جلسه مطرح شد.

دستور مربوط به درخواست کمیسیون ورزش طرح شد.

نجفی توانا: تیم فوتبال قصد عزیمت به مسابقات آسیایی کانون ها در تایلند دارد بودجه ما برای تمام استان ها و تمام رشته های ورزشی است نمی توانیم خارج از آن بودجه را اختصاص بدهیم. در تقسیم بودجه باید به همه رشته ها توجه شود.

مالکی: رویکرد کمیسیون ورزش به سمت ورزش های همگانی است برخی رشته ها هزینه مختصر لازم دارد ولی برخی مثل بسکتبال و والیبال و فوتبال هزینه بیشتری دارد با رفتن تیم برای مسابقات نام کانون وکلا بلند می شود و البته ازکمیسیون گله مندم که چرا اول پیشنهاد را به من که رابط آنجا هستم ندادند. تصویب کنیم که بودجه هم تحتنظر رابط هزینه شود حداقل هزینه سفر تیم فوتسال به تایلند ۲۵۰ میلیون تومان است ولی آنها فقط هزینه ثبت نام را از ما خواسته اند که حدود ۱۵ میلیون تومان است بقیه هزینه ها را خودشان تأمین خواهند کرد. در دوره قبل تیم کانون مرکز قهرمان شد و الان برای دفاع از این عنوان می رود.

دیوسالار: ما با وجود گرفتاری هایی که داریم جا ندارد سازمان تربیت بدنی باشیم.

علیزاده طباطبایی: کمیسیون های اصلی کانون تعطیل است کمیسیون آموزش راه نیفتاده است برای اجلاسها ۸۰۰ میلیون تومان تصویب شد حدود ۲۰۰ میلیون جذب نشده است ورزش از امور اصلی ما نیست.

نجفی توانا: کسانی که با تخصیص ۱۵ میلیون تومان موافقند اعلام رأی کنند.

۵ رأی موافق اعلام شد و تصویب نشد.

نجفی توانا: از محل بودجه ای که در اختیار رئیس است تأمین خواهیم کرد.

سپس دستور بعدی تقاضاهای انتقال مطرح شد.

مصباح: تقاضای انتقال همکاران زیر در کمیته نقل و انتقالات مطرح و اتخاذ تصمیم شده است.

جلسه ساعت۱۳/۲۰ خاتمه یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه ۷۷ هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : ۱۰/۱۲/۹۳

شروع جلسه : ساعت ۹/۰۰      پایان جلسه : ساعت ۱۴/۰۵

غایبین : آقای کریمی- فرض پور- جندقی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- مالکی- شهبازی نیا- امینی -دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی-احمدی لاکلایه–سردارزاده- علیزاده طباطبایی رسمیت یافتو با تلاوت کلام اله مجید آغاز شد.

(خانم ضرابی ساعت ۹/۴۰ وارد شد.)

آنگاه برخی اعضا نطق پیش از دستور ایراد کردند.

سردارزاده: به عنوان رابط کمیسیون تسخیری این هفته در جلسه آن ها شرکت کردم موضوع انتخاب دبیر اول و دوم بود دو نفر از اعضاکه تا حالا نیامده بودند برای انتخابات آمدند اعضا اعتراض کردند در رأی گیری با همین دو نفر رأی برای شرکت در رأی گیری نیاوردند و سپس انتخابات انجام شد و دو نفر از همکاران انتخاب شدند که این دو کاندیدای دیگر اعتراض کردند باید به وضعیت این کمیسیون رسیدگی شود و مانند اداره معاضدت دارای برنامه و آئین نامه کامل و مدونی باشد که قرار شد دوستان کمیسیون تسخیری آئین نامه ای تنظیم و به هیأت مدیره جهت بررسی ارائه شود.

محمدنبی: در کمیسیون تسخیری چند نفر دنبال دبیری هستند انگار تقسیم غنایم است. خانم مؤذن زحمات زیادی کشیدند آنجا و به انتخابات اعتراض دارند. باید به این موضوع رسیدگی شود. به دو نفر از افرادی که عضو کمیسیون نظارت هستند چون خودشان پرونده دارند گفته شد که بروند موضوع را حل و فصل کنند.

سردارزاده: نمی شود گفت هر کسی پرونده دارد تخلفی کرده است.

سمامی: مراسم جشن استقلال به خوبی برگزار شد از همه عزیزانی که تلاش کردند سپاسگزارم.آقای دکتر نجفی توانا تمام مطالب را خوب بیان کردند در تقویم های رسمی کشور روز وکیل ثبت نشده است در حالی که روز مهندس و پزشک قید شده است. از جناب دکتر محمدنبی بابت انجام موضوع وکالت در انگلستان تشکر می کنم. از کمیسیون فرهنگ و هنر هم تشکر می کنم.

حامدتوسلی: برگزاری جشن استقلال بسیار با شکوه و پر طراوت با جمعیت عظیم به نحوی که سالن پایین و بالکن ها کاملاً پر بود و به خصوص اینکه بر خلاف سنوات گذشته این جمعیت با همین زیبایی و طراوت تا آخرین ذقایق برگزاری مراسم حضور داشته و هیچوقت صندلی ها خالی نشده و همچنان مملو از حضور پر طراوت همکاران بزرگوار بود این پیروزی بزرگ را به همکاران عزیز اعضا محترم هیأت مدیره به خصوص ریاست محترم و نواب رئیس و هیأت رئیسه تبریک عرض نموده و مراتب تشکر و قدردانی خود را از شما بزرگواران اعلام می دارم. در عین حال نکات حاشیه ای وجود داشت که حق این بود به این نکات هم توجه می شد. مضافاً لازم می دانم از مدیر داخلی محترم کانونهمچنین جناب آقای شیخ الاسلامی و جناب آقای کیخسروی دبیر کمیسیون روابط عمومی و آقای وفاتبار از چهره های فعال کمیسیون روابط عمومی و آقای بکایی و همه اعضا عزیز کمیسیون نیز تشکر و تقدیم کنم اما همانطوری که در مطلبی که در سایت کانون وجود دارد در ذیل آن قید می شود ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است.علاوه بر آن مطلب ویژه ای از روابط عمومی در سایت کانون با حروف بسیار درشت بدین مضمون وجود دارد و هم اکنون قابل رؤیت در سایت می باشد «همکاران گرامی سالروز باشکوه استقلال کانون های وکلا و نماد آزادگی وکلای مدافع حق و عدالت بر شما خجسته باد. روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز» در ذیل آن نوشته شده ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است.

همه دوستان از حسن برگزاری جشن استقلال صحبت فرمودند موضوع صحبت اینجانب نیز در همین زمینه بوده، اما هیچ یک از همکاران به این امر عنایت نفرمودند که در ایجاد چنین فضای لطیف و پر طراوت و افتخار آفرین کمیسیون فرهنگ و هنر نقش بسیار فعال و مؤثری داشته آن کلیپ زیبا تهیه شده کمیسیون فرهنگ و هنر بوده گویندگان کلیپ خانم هاشم پور و آقای شهرجردی هر دو از اعضا کمیسیون بودند تهیه کننده کلیپ خانم منیژه محمدی از فعالین کمیسیون بوده ولی کلیپ پخش شده متعلق به کمیسیون به عنوان کلیپ کانون وکلا دادگستری پخش شد. لذا زحمات همکاران فرهنگ و هنر قدردانی نشد برای جبران این نقیصه دو پیشنهاد دارم :

اولاً – ریاست محترم کانون نامه تقدیری برای همکاران فرهنگ و هنر مرحمت فرمایند.

ثانیاً – صرفاً برای چند دقیقه ابتدای شروع جلسه روز سه شنبه این همکاران به هیأت مدیره دعوت شوند و مراتب تشکر به آنان حضوراً ابلاغ شود.با وجود حضور آقای رئیس الساداتی معاون وزیر و آقای کشاورز رئیس اتحادیه و آقای دولاح نایب رئیس اتحادیه و سایر مهمانان هیچ گونه ذکر نامی از آن ها نشد.در مورد آقای فرض پور به علت بیماری و به دلیل اینکه ایشان در بیمارستان بستری بوده و بالاجبار قادر به حضور در جلسه نبود حق این بود که تجلیل ویژه میشد و برای سلامتش دعا می کردیم.

احمدی لاکلایه: جشن استقلال بهترین جشن استقلالی بود که تا به حال برگزار شده است از کمیسیون روابط عمومی و فرهنگ و هنر تشکر و تقدیر می کنم.

امینی: جشن استقلال خیلی خوب برگزار شد از همه کسانی که دست اندرکار بودند از کمیسیون روابط عمومی و فرهنگ و هنر تشکر می کنم.

سردارزاده: در کلیپ جایی که دفاع زنده یاد دکتر مصدق را در دادگاه نظامی نشان دادند بسیار زیبا بود ما هم باید اینگونه دفاع کنیم. از کمیسیون فرهنگ و هنر بسیار سپاسگزارم.

نجفی توانا: کلیپ خیلی خوبی بود ما تلاش کردیم بر خلاف سال های قبل به ریاست کانون اشاره ای نباشد جشن خودجوش و خوبی بود و این خود نشان دهنده تأیید وکلا است از دوستان تشکر می کنم به ویژه از آقایان کیخسروی- زاهدپاشا- از افرادی مثل آقای شیوایی و از کمیسیون فرهنگ و هنر هم تشکر می کنم. تقدیر نامه به ایشان می فرستیم.

ضرابی: از همه کسانی که در جشن تلاش کردند تشکر می کنم جشن با شکوهی برگزار شد. در سایت کانون نظرخواهی کنیم تا کمی از بی مهری ها کم شود.

ساعت ۱۰/۱۰ جلسه وارد دستور شد.

(آقای کامیار ساعت ۱۰/۱۵ وارد شد.)

جلسه ساعت ۱۴/۰۵ پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه ۷۸ هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : ۱۲/۱۲/۹۳

شروع جلسه : ساعت ۹/۲۵        پایان جلسه : ساعت۱۴/۰۰

غایبین : آقایان کریمی- فرض پور- شهبازی نیا – سردارزاده

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- محمدنبی- امینی-دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی-کاکاافشار- علیزاده طباطبایی و خانم ضرابی تشکیل شد و پس از تلاوت کلام اله مجید برخی از حاضران نطق پیش از دستور کردند.

(آقایان مصباح، احمدی لاکلایه و کامیار ساعت ۹/۳۰ و آقای مالکی ساعت ۹/۳۵ وارد شدند.)

علیزاده طباطبایی: سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال خبرنگاری در ارتباط با اظهارات اینجانب در رابطه با پرونده یکی از موکلین اظهار داشته اند «وکلا پول می گیرند که این حرف ها را بزنند» عده ای از همکاران حضوری، تلفنی و یا در محیط مجازی به اظهارات آقای اژه ای معترض هستند و درخواست دارند کانون وکلا نسبت به این اظهارات عکس العمل نشان دهند.

نجفی توانا: آیا دریافت پول در مقابل ارائه خدمات تخصصی منعی دارد؟ آیا قضات در مقابل خدمات خود حقوق دریافت نمی کنند؟ اگر مسئولین وکلایی را می شناسند که بر خلاف قانون پول دریافت کرده اند می توانند به دادسرای انتظامی کانون معرفی کنند.

امینی: در ساعت نهایی جلسه پیشین هیأت مدیره که بنده جلسه را ترک کرده بودم، درخواست ها و مصوبات کمیسیون نقل و انتقالات مورد بررسی قرار گرفت. ولی چند نکته جلب نظر می کرد یک مورد آن بود که بحث ارسال پرونده های متقاضی به دادسرای انتظامی جهت تمرکز مالیاتی در غیر محل اشتغال مطرح شده بود اینگونه برخورد تند و سختگیرانه نسبت به متقاضیان نقل و انتقال صحیح نیست. جالب آن است در بیرون، اعضای کمیسیون را بسیار سختگیر جلوه می دهید و از سوی دیگر در داخل هیأت مدیره، شدت نابجا و آن هم با آرای نزدیک به اتفاق اعمال می کنید. ثانیاً بعضی از اعضای هیأت مدیره، یک متقاضی با شرایط مشابه را از رفتن به دادسرا معاف کردند. این تبعیض قابل دفاع نبوده و اینگونه رفتار دوگانه در شأن هیأت مدیره نیست.

نجفی توانا: هر کدام از همکاران دارای اعتباری هستند ولی برای تبعیض از آن استفاده نمی کنند این دوره،  دوره تبعیض نیست.

سمامی: با ارسال پرونده های کمیته نقل و انتقال به دادسرا مخالفم هنوز مصوبه ای نداریم قرار شد کمیته سه نفره نظر بدهد و بر اساس آن به یک نحو عمل شود.

حامدتوسلی: من به دنبال تفاهم هستم باید دست در دست هم دهیم و در کنار هم عمل کنیم برای پیشبرد مسائل و امیدوارم تا آخر هم عدول نکنیم از جناب امینی خواهش می کنم در قضاوت عجله نکنند.

مالکی: در مرکز پژوهش ها بحث لایحه به موضوع تعرفه حق الوکاله رسیده است دنبال تفکیک بحث حق الوکاله از مالیات هستیم تا دادگاه ها وارد این امر نشوند و به دلیل نقص مالیاتی قرار رد صادر ننمایند بحث دوم جرم انگاری حق الوکاله بالای ۵ برابر تعرفه خوشبختانه حذف شد. دنبال یک مرحله ای شدن مالیات به جای پرداخت علی الحساب آن هستیم.

نجفی توانا: دیروز با آقای ادب جلسه ای داشتیم. قرار شد هیأتی سه نفره معرفی کنیم از هر طرف که آن ها آقای ستایش حسن زاده و احمدیان را تعیین کردند و ما هم جناب مصباح، دیوسالار و احمدی لاکلایه را معرفی می کنیم تا راجع به بحث نحوه ثبت مؤسسات حقوقی به یک جمع بندی برسند. بحث شناسه را هم آقای محمدنبی پیگیری می کنند.

آنگاه جلسه وارد دستور شد.

دستور اول ادامه شرح وظایف کارآموزی بود نماینده کمیسیون کارآموزی نیز حضور یافت ماده ۱۱ طرح پیشنهادی قرائت و اصلاحات مورد نظر اعمال گردید.

در خصوص حذف یا ارتقاء کار تحقیقی موضوع پیشنهاد بند ۶-۱۱ آقای دکتر توانا اظهار داشت کار تحقیقی عملاً رونویسی و تکراری است و خوب است حذف شوند.

کمیلی: می توانیم نمره کار تحقیقی را اصلاح کنیم و با کلاس ها و کارگاه های آموزشی با تعداد ۲۵ تا ۳۰ کارآموز جایگزین کنیم در کمیسیون های کارآموزیبه جای حذف جایگزین تصویب شد.

جندقی: حذف کار تحقیقی صحیح نیست. باید سخت گیری کنیم. اگر به خوبی کار کنند نتایج کار تحقیقی هم خوب می شود به نفع کارآموزان است.

کامیار: با حذف کار تحقیقی صورت مسأله را پاک نکنیم تا حال کار تحقیقی با دقت و نظارت انجام نشده است. اگر به درستی اجرا شود آثار مهمی دارد.

سمامی: ما راجع به مباحث کارآموزی وکالت صحبت می کنم. فلسفه کارآموزی این نیست که روش تحقیق کار کنند. اکثر کارآموزان یا دکتری دارند یا فوق لیسانس یا دانشجوی این مقاطع اند پس در دانشگاه روش تحقیق را می گذرانند پایان نامه هم می نویسند امکان سخت گیری نیست مگر برای چند نفر می توان سخت گیری کرد  در عمل به پیشنهاد من حذف کار تحقیقی است.

ضرابی: موافق حذف سبک فعلی هستم الان همه می دانیم که این کارهای تحقیقی از کجا تهیه می شود پیشنهاد من جایگزینی Case studyاست با کار تحقیقی.

امینی: مخالف حذف هستم. کسانی که دارای مقالات علمی پژوهشی هستند یا تحصیلات دکتری معاف شوند ۲ روش شامل نقد رأی و Case study با کار گروهی پیشنهاد می کنم.

نجفی توانا: حذف کار تحقیقی بدون جایگزین خوب نیست و موجب تضعیف وظایف کارآموزی است ولی در عمل بررسی دقیق کار تحقیقی مقدور نیست.

سمامی: خوب است دکترها و ارشدها همان پایان نامه را بدهند و بقیه هم تحلیل و نقد آراء دادگاه ها را ارائه دهند.

احمدی لاکلایه: این پایان نامه را هم که می گویید از جای دیگر معمولاً تهیه می کنند و خودشان نمی نویسند لذا عملاً فرقی ندارد.

کاکاافشار: کار تحقیقی حذف و مسئولیت به وکلای سرپرست محول شود.

مصباح: در یک لحظه کانون سه چهار هزار کارآموز دارد چه کسی توان کنترل اینها را دارد ومشکل اجرایی دارد کار تحقیقی حذف شود کلاس های آموزشی منتهی به امتحان یا تحلیل و نقد آراء دادگاه ها جایگزین شود.

نجفی توانا: اینک چند نظر مطرح است حذف، ابقاء، حذف با جایگزین و ابقاء با تغییر مکانیسم نظارت.

رأی گیری و پیشنهاد حذف با جایگزین مناسب (پس از مطالعه بیشتر و ارائه پیشنهاد جایگزین مناسب) (۷ رأی و پیشنهاد جایگزین کار تحقیقی با نقد و تحلیل آراء و دادخواست ها و شکوائیه ها ۸ رأی کسب کرد و نتیجتاً این پیشنهاد تصویب شد.

ادامه بررسی مواد شرح وظایف کارآموزی از بند ۷-۱۱ به جلسه بعد موکول شد.

دستور بعدی بررسی و تصویب بودجه سال ۹۴ کانون طرح شد.

نجفی توانا: در طول سال هر سه ماه یکبار هزینه ها را با بودجه مصوب تطبیق دادم که نزدیک به برنامه بود.

علیزاده طباطبایی: از درآمد مصوب مبلغ ۶۲ میلیارد ریال محقق شده است در مورد حق عضویت ۲۰ میلیارد ریال از ۴۶ میلیارد ریال محقق شد که علتش عدم تصویب افزایش حق عضویت به ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال بود و به علاوه چون خیلی ها سه ساله تمدید کرده بود عملاً امسال تمدید نکردند ابطال تمبر ۱۲۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیارد ریال بود که۵/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال محقق شد متأسفانه ۹۰% ابطال تمبرها غیرمالی و نتیجتاً ۱۵۰۰ تومان است عمده درآمد کانون از محل وجوه کمک داوطلبان است که نزدیک بودجه مصوب محقق شد. در بخش هزینه ها کانون ۶۶ پرسنل دارد که ترکیب آن غیرکارشناسی است و ۷۰% آنها زیر لیسانس هستند هزینه حقوق سال آینده ۳۱ میلیارد ریال پیش بینی شده است. تمام ارقام مصوب و محقق و پیشنهاد سال آینده همراه با توجیه بودجه توزیع و در اختیار اعضا قرار دارد.

جندقی: با تشکر از زحمات جناب طباطبایی، دیوسالار و امینی. لازم است درآمد آزمون هم در بودجه ذکر شود. بازرسان کانون باید بودجه را بررسی و اظهارنظر کنند.

امینی: بودجه وابسته به نقل و انتقال است و این خطرناک است

نهایتاً به اتفاق آراء کلیات بودجه پیشنهادی که مشتمل بر ۱۱۵/۰۰۰/۰۰۰ریال درآمد و ۱۱۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال هزینه به تصویب رسید و جزئیات آن منوط به ارائه گزارش بازرسان شد.

ساعت ۱۳/۱۰ تنفس تا ساعت ۱۳/۳۰ و جلسه تا ساعت ۱۴ ادامه یافت.

درباره نویسنده

پاسخ بدهید

رفتن به بالا