طباطبایی در گفت‌وگو با میزان: لایحه شوراهای حل اختلاف هفته آینده به صحن علنی می‌رود/ مزایای قانون جدید آیین دادرسی کیفری در تسهیل قضاوت

tabatabayi_naein_08

خبرگزاری میزان: نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس آزادی‌ها و حقوق فردی، عدالت در رسیدگی‌های قضایی، در نظر گرفتن حقوق متهمان و اصلاح تشکیلات ساختاری دادگستری را از مهم‌ترین مواد اصلاح‌شده در قانون آیین دادرسی کیفری جدید برشمرد.

سیدحمیدرضا طباطبایی نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری میزان درباره قانون آیین دادرسی کیفری جدید، اظهار کرد: بررسی آیین جدید دادرسی کیفری به اتمام رسیده و اکنون در نوبت چاپ است.

وی با بیان اینکه این طرح تا پایان خردادماه یا در صحن علنی مجلس یا به صورت ماده‌ای از اصل ۸۵ قانون اساسی به تصویب می‌رسد، افزود: آیین دادرسی کیفری جدید نسبت به نمونه پیشین آن تغییرات بسیاری یافته است.

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی آزادی‌ها و حقوق فردی، عدالت در رسیدگی‌های قضایی، در نظر گرفتن حقوق متهمان و اصلاح تشکیلات ساختاری دادگستری را از مهم‌ترین مواد اصلاح‌شده در این قانون دانست.

وی با اشاره به اینکه قانون جدید به نفع مردم و کشور است، تصریح کرد: در این مورد نباید به صحبت‌های عوامانه اعتنایی داشت چراکه این طرح به صورت علمی و بر اساس آنچه در دنیا مرسوم است تدوین شده و حفظ حقوق و آزادی‌های متهمان، عدالت قضایی برای صدور حکم عادلانه و شناسایی و مجازات مجرمان حقیقی را تسهیل می‌کند.

طباطبایی با اذعان بر این اینکه این طرح اطاله دادرسی را افزایش می‌دهد، ادامه داد: اما در بلندمدت این طرح به نفع کشور است.

وی با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه مبارزه با زمین‌خواری درباره برنامه‌های کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این رابطه بیان کرد: مذاکراتی در حال انجام است اما به عنوان طرح یا لایحه تاکنون چیزی مطرح نبوده است.

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مذاکرات در مجلس و میان نمایندگان بوده و مذاکراتی نیز با مسئولان قوه قضاییه انجام شده است، ابراز کرد: اما هنوز مطلبی به طور خاص مطرح نیست.

وی ضمن تایید اینکه آخرین طرح بررسی شده در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، لایحه شوراهای حل اختلاف بوده است، اشاره کرد: در این رابطه لایحه قوه قضاییه از طریق دولت به مجلس فرستاده شد و برخی مواد آن نیازمند تغییرات ناچیزی بود که اصلاح شد.

طباطبایی با بیان اینکه چند ماده دیگر این لایحه نیازمند بررسی است، گفت: امیدواریم بررسی این طرح تا پایان هفته جاری به اتمام برسد و در هفته آتی برای تصویب به صحن علنی مجلس برود.

درباره نویسنده

پاسخ بدهید

رفتن به بالا