گزارش تصویری و مشروح گزارش همایش” استقلال حرفه وکالت و کانونهای وکلا از منظر بین المللی” ۹۴/۵/۴

 

photo_2015-07-26_11-09-31

 

 اولین همایش بین المللی استقلال حرفه وکالت و کانون های وکلای دادگستری به میزبانی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در مورخ ۴/۵/۱۳۹۴ در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار گردید.

 

 

 

 

 

 

این همایش با حضور مهمان داخلی و خارجی راس ساعت ۹ صبح با قرائت  قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران شروع شد.

 

 

 

 

سخنرانی آقای  بهمن کشاورز  – رییس همایش

ایشان ضمن عرض سلام و خیر مقدم به مهمانان محترم، و امید به استفاده از بیانات آنها  و عرض تشکر از اعضای هیات اجرائی همایش ، فرمودند اگر همکاری و سخت کوشی ایشان نبود، امکان برگزاری همایش فراهم نمی گردید.

در این مراسم،وی درگذشت دکتر فرض پور ماچیانی را به  جامعه حقوقی و خانواده ایشان تسلیت عرض نمنودند.

ایشان ضمن تشکر از هیات های مدیره کانون های سراسر کشور و امید به تکرار این گونه جلسات در سایر موضوعات فنی و حرفه ای را خواستار شدند.

موضوع همایش استقلال حرفه وکلا و کانون وکلا است. استقلال خصوصیت ذاتی حرفه وکلاء و کانون وکلای دادگستری است. جای بحث فراوان دارد. مفهوم استقلال در بعد جهانی روشن است. و در اغلب کشورها در این خصوص مشکلی نباید باشد. وی در ادامه افزود تا زمانی که استقلال کانون‌ها که موجد و ضامن بقای استقلال و آزادگی وکیل است به معنی واقعی و به طور کامل در جامعه ای محقق نشود نه تکراری خواهد بود و نه موجب ملال.

تعریف استقلال مذکور جهانی است و امیدواریم با مساعی بزرگان، مجلس و قوه قضائیه و مجرئیه کشور، ما نیز مشکلاتی در این خصوص نداشته باشیم

حقوق دانان و وکلاء در دنیا زبان مشترک دارند. حتی در زمان های گذشته نیز بین حقوق دانان کشورهای مختلف زبان مشترک وجود داشته است. بعضی از مفاهیم از زمان  حمورابی تاکنون ثابت بوده است. بحث آزادی و حرمت انسان و … که بعنوان مسائل قطعی درآمده است.

اگر در مفهوم استقلال مسائلی باشد. شاید به دلیل تفسیر به رای آن است. امیدواریم با اقدام به برگزاری این همایش و تقبل زحمت همکاران در آی بی ای و وکلای فرانسه و ترکیه و اتریش و هلند و آلمان کشیده اند و بیانات آنها، بتوانیم به قدر متیقن از نظرات مورد نظر، برسیم تا مقدمه عالم عمل ما باشد.

بار دیگر از حضور کلیه عزیزان تشکر می کنم و از هیات اجرائی و همگی مهمانان محترم

 

 

 

سخنرانی آقای دکتر رضا یزدی، دبیر همایش

با عرض ادب و سلام خدمت میهمانان، مدیران کانون بین المللی ، وکلا و کانون های هلند و اتریش و فرانسه و ترکیه و سفرای کشورهای مذکور و مسئولان سفارت آلمان در ایران

از میهمانان کمال تشکر و سپاسگذاری را داریم. از اتحادیه یکی از کشورهای سوال شده است که آیا ایران برای مسافرت امن است و به آنها گفته شده هیچ مشکلی نیست! می خواهیم بگوئیم کشور ما زیبا و یکی از امن ترین کشورها است

در خصوص سمینار، باید از ریاست محترم اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری تشکر کنیم که دستور برپایی همایش را دادند و همکارمان دکتر بشیریه ، تشکر می کنم از تمامی کانون ها وکلا که در واقع میزبان همایش هستند.

در خصوص خود همایش باید بگوئیم که  پرچم آی بی ای، بعنوان صدای جامعه جهانی وکلا می باشد. به این معنی که لازمه خرد جمعی داشتن کانون وکلای دادگستری است با حضور مسئولان کانون بین الملی وکلاء است.

امید به اجرا و حکومت قانون در تمامی مسائل جامعه داریم. اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری شامل ۲۳ کانون مستقل است.

وی اظهار کرد: تمام هم و غم ما حقوقدانان اجرای حکومت قانون بر جامعه است و این همایش در این راستا برگزار شده است.

وی با بیان اینکه حرفه وکالت محافظ قانون در جامعه است گفت: حرفه وکالت فقط یک حق صنفی نیست، بلکه از حقوق اساسی است و عموم جامعه باید بتوانند از مشورت حقوقی وکیلی بهره مند شوند که موظف به پاسخگویی به شخص دیگر یا دولت نباشد.

یزدی با اشاره به اینکه استقلال حرفه وکالت متضمن آن است که موکل مطمئن باشد وکیلش قادر است خدمات حقوقی را بدون هیچگونه ترس از دخالت یا ایجاد محدودیتی از طرف دولت، حاکمیت یا هر شخص دیگری ارایه دهد ادامه داد: نقش وکیل بسیار دشوار است. کانون های وکلا باید از حاکمیت و دولت مستقل باشند و نباید قسمتی از زیر مجموعه دولت یا خدمات دولتی باشند.

وی در پایان گفت: استقلال حرفه وکالت و کانون های وکلا می تواند از مبانی دموکراسی در جامعه تلقی شوند که به این جهت مورد تاکید و حمایت بسیاری از اسناد بین المللی نیز واقع شدند.

از اعضای کمیته اجرائی تشکر می گردد.

 

 

 

اظهارات آقای تهمورث بشیریه،  دبیر علمى همایش

 

عرض سلام به کلیه حضار، وکلاء و قضات محترم و مقامات و دانشجویان حقوق

ایشان با عرض تسلیت مجدد فوت آقای فرض پور و استاد ولیدی و آرزوی سلامت برای آقای دکتر اخلاقی، اعلام داشت:

این نکته عرض میشود که در یکی از جلسات، دوستمان آقای یزدی مطلبی بیان کردند که در نهایت منجر به این جلسه شده است. یعنی با توجه به امکانات موجود ما می توانیم یک نشست بین المللی در خصوص استقلال وکلای دادگستری داشته باشیم.

موضوع با اساتید و جناب آقای کشاورز و روسای برخی کانون های وکلای دادگستری مطرح شد. لذا عنوان استقلال حرفه وکلاء و کانون های وکلای دادگستری به تصویب رسید.

امروزه حق دفاع از حقوق بنیادین شناخته میشود.از آنجا که این حق گاهی خلاف مصالح برخی از انواع حاکمیت ها شناخته می شود، سعی در محدود ساختن آن با تدوین قوانین مختلف به ویژه در حوزه جرایم علیه امنیت شده است، در حالی که برای خود متهم فارغ از نوع اتهام وی، حق دفاع اهمیت دارد. این مسئله مشکلاتی دارد که چون امری مهم است با ماهیت نظام سیاسی ارتباط دارد. لذا بعنوان سیاست قضائی شناخته میشود.

وی افزود: متهم باید به وکلای مستقلی دسترسی داشته باشد که تحت فشار حاکمیت ها قرار نگیرند که این هدف جز با داشتن کانون وکلایی مستقل حاصل نمی شود.

 حق دفاع، ملزوماتی دارد و دارای مبانی است. گاهی این مبانی برای اعمال حق دفاع است و گاهی برای اجرای کامل آن است. موضوع این سمینار موضوع اساس استقلال است. اگر وکیل مستقل نباشد اساس حق دفاع زیر سوال می رود نه اینکه به نحو مطلوب اعمال نمی شود.

وکیل مستقل طبق کانون وکلای دادگستری مستقل ایجاد می شود و اگر کانون مستقل نباشد امکان داشتن وکیل مستقل نیست. و وکیل مستقل موجب امکان اعمال عدالت در دادگستری و حق دفاع میشود.

در چکیده مطالب، دیده میشود که همکاران ما یک مطلب را تکرار می کنند. لذا موضوع استقلال حرفه وکالت، مورد قبول تمامی حوزه های حقوقی فرانسه و آلمان و ترکیه و اتریش و کانون بین المللی و غیره می باشد.

در پایان، از برخی مقامات خواسته شد که برای همایش پیام ارسال دارند. که آقای هاشمی رفسنجانی  اعلام فرمودند:

وکالت که فراتر از مغای لغوی یک پایه مهم پرونده های قضائی است، همگی ملت ها به آن توجه دارند و شغل وکالت یک امر فراگیر بین المللی در جوامع مختلف است.

وکالت از قدیم با اختلافات همراه بوده است. با توجه به تغییرات مصادیق و جزئیات و توجه به اقتضائات روز ضروری است. لذا وکالت به نیازهای جدید باید پاسخ دهد. هم چنین استقلال وکلاء مورد قبول مجامع و مصوبات بین المللی است.

در نگاه داخلی، انطباق نظام قضائی کشور با استاندارد های بین المللی مستلزم استقلال حرفه وکالت و کانون ها طبق ضوابط مورد پذیرش اصول بین المللی است.

انتظار قانون گذاری با لحاظ مسائل بین المللی و رعایت امور شرعی می گردد. در روایات است که اهل مروت از وکیل استفاده کنند. دارای سوابق شرعی است. نظام اسلامی آنرا قبول دارد. برگزاری همایش ها راهی برای شناخت نکات مثبت وکالت در ملل گوناگون است.

در پایان وی از مهمانان و برگزار کنندگان همایش تشکر کردند. 

 

 

در ادامه جلسه، پیام آقای مارک الیس  رئیس کانون وکلای بین المللی آی بی ای توسط آقای یزدی قرائت گردید. ایشان در این پیغام از برگزاری همایش تشکر کرده و اعلام داشته است که به دلیل مسافرت قادر به حضور نشده است.

وی آمادگی کانون بین المللی را برای همکاری و کمک های مستقیم اعلام داشته است

 

 

سپس جلسات علمی، همایش با انتخاب هیات رئیسه اول، شروع گردید.

۱-بهمن کشاورز

۲- مرجرى نیکول

۳- حسین محمد نبى

۴-رضا یزدى

۵- عبدالصمد دولاح

۶- تهمورث بشیریه

 

سخنرانی آقای دکتر على نجفى توانا رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز

ایشان با عرض سلام و خیر مقدم به مهمانان و تشکر از همکاران اجرائی همایش، بیان داشتند:

ما در اجلاس ژاپن قول حضور رئیس کانون بین المللی را گرفتیم ولی متاسفانه امکان آن فراهم نشده است.

نهاد وکالت یکی از لوازم دادرسی منصفانه و عادلانه است. نهاد وکالتی که ضمن توان دفاع بدون ترس از امنیت در حین یا بعد از دفاع، بتوانند از حق  و عدالت دفاع نمایند.

وکلا از حقایق بر اساس مستندات و مدارک دفاع می کنند. وظیفه دفاع از قانون است. چه در فرایند دادرسی و چه در صحنه های اجتماعی و در مقابل قانون گریزی از قداست قانون دفاع می کنند.

هم چنین دفاع از اصول مسلم حقوق بشری. حقوق اساسی و بشری و فطری است. چه کسی می تواند دفاع کند، وکیل مستقل.

تحت حاکمیت و بدون دخالت حاکمیت بتواند کار کند و مستقل بماند. وکیل غیر مستقل، قدرت دفاع از حق را نخواهد داشت. لذا کانون های وکلای جهان، در انجمن بین المللی کانون های جهان، گرد هم آمده و دفاع از اصول مشترک، اقدام می کنند.

برای استقلال چند شرط دارد. اول عدم انفعال، یعنی نباید سیاسی باشند. باید بر اساس اصول قانونی و حقوق بشر باشد. تبعیض در اظهارنظر، موجب تقلیل توان و استقلال نهادهای بین المللی و داخلی خواهد شد.

متاسفانه ما شاهد تبعیض هستیم. انتظار داریم وقتی ملتی مورد تهاجم قرار می گیرد. کشورهای بزرگ و با ادعا حقوق بشر، آنرا قربانی می کنند، باید صدای انها شنیده می شود.

سیاست در اداره هر کانون، وکیل ابزار دست حاکمیت خواهد شد. در حق دفاع، یکی از تجلیات استقلال چگونگی دفاع از حق دفاع است.

در بسیاری از سیستم ها، وکیل توسط اصحاب دعوی انتخاب میشود. از جمله حق سکوت متهم، قابل رعایت خواهد بود. القاء سوالات هدایت گر، اجتناب شود. قرارهای غیر متناسب. دخالت برای موارد عدم رعایت قانون در دادرسی. استفاده از حق اعتراض در مواعد و حضور وکیل مستقل برای جریان دادرسی سالم ضروری است.

متاسفانه موانعی وجود دارد. یکی در تقنین، در بسیاری از نظام های کیفری، با استفاده از ادبیات ضعیب و سیاسی، اگر حضور فیزیکی وکیل را می پذیرند لکن از اعمال حق دفاع، خود داری می شود. نظیر ماده ۱۲۸ سابق قانون آئین دادرسی کیفری

مثلا در مواردی که گفته شده، در موارد بیم فساد و … عدم ضرورت حضور وکیل و تفسیر آن.

در قانون جدید، تا حدی مشکل برطرف شد. یعنی حذف مهلت یک هفته ای، اما در کمیسیون حقوقی و قضائی، تبصره ماده ۴۸ قانون جدید، چیزی عجیبی تصویب شد. یعنی اجازه خاص رئیس قوه قضائیه برای جرائم سیاسی و سازمان یافته، بدون اعلام معیار آن

البته ما تنها کشور در این حوزه نیستیم، و امیدواریم ایشان تمام وکلاء که مورد تائید باشند، بعنوان وکیل مورد اطمینان بپذیرند.

 

 

سخنرانی خانم  مرجرى نیکول، رئیس کمیسیون کانون های وکلای دادگستری

کانون بین المللى وکلا( IBA)

 

آی بی ای یک سازمان بین المللی برای هماهنگی در حفظ حقوق کانون های وکلای دنیا ایجاد شد و بعنوان صدای جهانی جامعه وکالت تشکیل شده است. حدود ۲۰۰ عضو حقوقی دارد. این سازمان دارای بخش های مختلف مثل اعضای کمیسیون عمومی و امور حرفه ای و کمیسیون حقوق بشر و غیره می باشد.

قسمت اصلی سازمان استقلال و حقوق وکلاء را برسمیت می شناسد. آموزش حرفه وکالت و اصول آی بی ای و رفتار حرفه ای وکلا و قطنامعه ضد فساد و چگونگی داشتن استقلال وکلاء و ارتقاء علمی آنها، از موارد اقدامات اجرائی است.

کمک های فنی ارائه میشود و ظرفیت سازی برای ارتقاء حقوق بشر  و کمک های متنوع و مثلا کانون وکلای دادگستری افغانستان که در ۲۰۰۸ ایجاد شد یا همکاری با کشور تونس

وقتی استقلال قوه قضائیه به خطر بیفتد، راه کارهائی وجود دارد که همکاران من بعدا توضیح خواهند داد.

من خوش آمد می گویم به همگی شما

 

 

آقای روپرت وولف رداست اتحادیه کانون های وکلای اتریش

 

 

 

 

آقای هانز کورل رئیس مشترک موسسه شورای حقوق بشر کانون وکلای بین الملل

 

 

 

آقای آلین مارتر رئیس سابق اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری فرانسه

 

 

آقای فلیپ تاهمینجیز

 

سرکار خانم هما داودی

 

عبدالصمد دولاح نائب رییس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) اظهار داشتند:

در این صحبت کوتاه به دنبال این موضوع هستم که از آنجا که شناخت اعضای جامع بین المللی حقوق و نهاد وکالت یکسان و ره آورد آنان اساس عدالت و صلح را در جهان شکل داده است نشان بدهم چه مولفه ها و خصوصیاتی بصورت مشترک در معیار سیستم دفاعی حقوقی جهان وجود دارد و اساسا از آنجا که حقوق انسانها را تنها با اجرای قانون می توان حمایت کرد بر این مبانی چگونه می توانیم کمک کنیم و تا با بازسازی تصمیمات صحیح جامعه وکالت قانونگذار این توانایی را در اختیار داشته باشد که یک سامانه دادرسی عالمانه و منصفانه و با فهم مشترک تبیین نماید.
بازتاب این فهم مشترک در بسیاری از اسناد بین الملل منعکس گردیده و بسیاری از آنها نیز اعتبار حقوقی و قوانین داخلی کشور ما پیدا کرده است برای نمونه میثاق بین الملل حقوق مدنی و سیاسی و اینجاست که با رعایت آنان بخشی از مشکلات ما در قانون گذاری حل خواهد شد چرا که تکلیف دادرسی عادلانه که همه آحاد بشر باید از آن بر خوردار باشند روشن شده است . بنابر این و در واقع از طریق این مولفه های مشترک به ما و حاکمیت و مردم که ذینفع اصلی هستند کمک می کند که به یک مفهوم حقوقی علمی و عقلی مشترک در سامانه و سیستم دفاعی حقوقی خود در فرایند دادرسی پیدا کنیم و این مفهوم مشترک که در باورهای فرهنگی و انسانی جوامع بشری با رویکرد توسعه و اثار حاکمیت قانون و استقلال وکیل در دفاع و استقلال کانون ها و النهایه با افزایش آگاهی علمی و عملی ما را به یک ساختار دفاعی استاندارد نزدیک می نماید و تفاوت هایمان را کمتر. این مهم یک ضرورت است که جایگاه سیستم حقوقی نظام و کشور و ملت را در جهان معرفی کرده است . همانطور ی که تاریخچه استقلال کانون ها و استقلال کانون ها و استقلال وکیل در ایران این جایگاه حقوقی و سیستم دفاعی را در سطح جهانی گواهی میدهد.

 

تهیه و تنظیم : نرگس کرمی

 

درباره نویسنده

پاسخ بدهید

رفتن به بالا