مصاحبه انتخاباتی دوره ۲۹ هیات مدیره کانون وکلای مرکز

photo_2016-02-15_21-05-12

 سومین مصاحبه با جناب آقای دکتر منصور رحمدل استاد دانشگاه و وکیل دادگستری

@bar29

 انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری، یکی از قدیمی‌ترین و آزادترین انتخابات صنفی ایران بشمار می رود. بنابراین، نحوه برگزاری چنین انتخاباتی باید درخور شان این قشر از فرهیختگان کشورمان باشد.

از این رو با توجه به تجربه ادوار گذشته انتخابات کانون و برخی از ناهنجاری‌هایی که در گذشته رخ نموده، شورای تشکل‌های صنفی وکلای دادگستری ضرورت تدوین قواعدی نظام‌مند درخصوص موضوع تبلیغات انتخاباتی را مورد توجه قرار داده، آیین نامه ای را به تصویب هیات مدیره رسانده است که برای انتخابات پیش رو لازم الاجرا می باشد.

از طرف دیگر؛ وجود طیف گسترده ای از اشخاص و گروههایی که خود را آماده ورود به عرصه انتخابات کرده اند و استقبال چهره های بعضا جدید از انتخابات آینده،عده ای از وکلا را بر آن داشت تا زمینه آشنایی همکاران وکیل با شخصیت، آراء و برنامه های نامزدها را از این طریق فراهم آورد.

به همین جهت برای آشنایی همکاران وکیل سومین مصاحبه را با جناب آقای دکتر منصور رحمدل استاد دانشگاه و وکیل دادگستری داشته ایم که به سمع و نظرتان می رسانیم .

 

۱- جناب آقای دکتر منصور رحمدل با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟

منصور رحمدل اهل شهرستان مرند، تحصیلات تا مرحله دیپلم را در مرند گذرانده ام و تمامی تحصیلات دانشگاهی من (لیسانس، فوق لیسانس و دکتری) در دانشگاه تهران بوده است. در سال ۱۳۸۲ با مدرک دکتری حقوق جزا و جرمشناسی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده ام. از ابتدای سال ۱۳۷۸ عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز هستم. و در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری مشغول تدریس هستم. از حیث پژوهشی تقریباٌ پنجاه مقاله به زبان های فارسی و انگلیسی نوشته ام و هفت جلد کتاب هم تقدیم جامعه حقوقی کرده ام. با زبان انگلیسی آشنایی کامل و با زبان آلمانی آشنایی نسبی دارم. در طول مدت بعد از اخذ مدرک دکتری در چندین کنفرانس بین المللی در کشورهای آمریکا، سوئد، آلمان و ترکیه شرکت کرده ام و به ایراد سخنرانی پرداخته ام.

 

۲- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟

به نظر اینجانب مهمترین نقیصه کانون عدم تحرک کانون از حیث علمی و آموزشی است. شما اگر به سایت کانون های وکلای دادگستری کشورهای پیشرفته مراجعه بفرمایید ملاحظه می کنید که کانون صرفاٌ یک نهاد صنفی در حد صدور پروانه وکالت یا تمدید آن یا احیاناٌ رسیدگی به تخلفات انتظامی وکلا فعالیت نمی کند. کانون به عنوان یک نهاد مدنی و مرکب از انسانهای متخصص در شاخه های مختلف حقوقی نقش اثرگذاری در امر تهیه و تدوین قوانین، فرهنگ سازی حقوقی، ارائه جزوه های آموزشی به مردم و برگزاری سخنرانی های علمی نقش بسزایی ایفا می کند. اگر بنده به عنوان عضو هیأت مدیره انتخاب بشوم اهتمام به موارد مزبور جزء برنامه های اصلی خواهد بود. در مورد اینکه برای حفظ شأن و جایگاه وکلای دادگستری چه اقداماتی انجام خواهم داد باید به عرض برسانم که اول باید ببینیم منظور از جایگاه و شأن وکیل چیست؟ اگر منظور از شأن وکیل این است که الزاما وکیل دادگستری دارای دفتر خوب، ماشین خوب یا در کل زندگی مادی خوبی باشد به نظر می رسد این تصور و تلقی از شأن وکیل صرفا جنبه مادی دارد و جنبه مهمتر آن را باید در شأن و جایگاه معنوی وکیل جستجو کرد. در درجه اول شأن و جایگاه را باید خود وکلا رعایت و حفظ کنند. وکلا باید بصورت مستمر مطالعه داشته باشند تا با قوت در مراجع رسمی یا غیر رسمی حضور پیدا کنند و این تصور را که وکلا از نظر علمی ضعیف هستند منتفی کنند یا اجازه طرح ندهند. رعایت آداب اجتماعی توسط وکلا در دیدگاه عموم از حیث شأن آنان دارای درجه اهمیت زیادی است. اگر وکلا انتظار دارند در جامعه متمایز دیده شوند و با آنها متمایز رفتار شود باید در درجه اول خودشان متمایز باشند و متمایز رفتار کنند. صداقت در گفتار و رفتار وکیل سرمایه ارزشمند وی از حیث کاری و اجتماعی است.

۳- مهمترین ویژگی لازم برای عضویت در هیات مدیره را چه می دانید؟ برخی از صاحبنظران و پیشکسوتان وکالت می گویند، کسانی باید عضو هیات مدیره شوند، که به کانون اعتبار دهند، نه اینکه از کانون کسب اعتبار کنند. به نظر شما برای تحقق این هدف، چه اوصافی باید مدنظر رای دهندگان قرار گیرد؟

در اینکه اعضا باید به کانون اعتبار بدهند و نه اینکه از کانون اعتبار بگیرند نباید تردید کرد ولی نباید از این سخن چنین استنباط نمود که افر

ادی معتبر هستند که دارای مدارج عالی تحصیلی هستند یا از نظر علمی فعالیت های زیادی داشته اند یا احیاناٌ عنوان عضویت هیأت علمی دانشگاه را یدک می کشند. فرض ما بر این است که همه وکلا معتبرند و می توانند به کانون اعتبار بدهند. افرادی باید به عنوان عضو هیأت مدیره انتخاب شوند که مشکلات کانون را مشکلات خود تلقی کنند و خدای نکرده از عضویت در هیأت مدیره سوء استفاده نکنند و دنبال کسب شهرت نباشند. کسی که قصد خدمت صادقانه داشته باشد نیازی به بلندپروازی و مطرح کردن شخصی خود ندارد و نباید دنبال فضاسازی باشد تا دیگران اعلام کنند که فلانی آدم بسیار مهمی است.

 

۴- کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

همچنانکه در پاسخ به سوال دوم عرض کردم کانون وکلا باید از نقش انفعالی خارج و نقش فعالی در زمینه های علمی و اجتماعی و حتی شغلی ایفا کند. کانون وکلا می تواند در زمینه اجباری شدن وکیل در دعاوی و نیز فراگیر شدن وکیل خانوادگی نقش فعالی را ایفا کند. در کشورهای اروپایی خانواده ها همه کارهای خود را از طریق وکیل دادگستری انجام می دهند و انعقاد همه قراردادها یا مراجعه به ادارات اعم از دولتی یا غیر دولتی از طریق وکیل دادگستری صورت می گیرد. این امر ضمن کاهش سطح اختلافات که نتیجه آن در کاهش بار دادگستری متجلی خواهد شد در زمینه ایجاد اشتغال برای وکلای دادگستری و نتیجتاٌ بهبود سطح زندگی وکلای دادگستری و بخصوص وکلای جوان که ابتدای اشتغال به کارشان با مشکلات مالی هستند می تواند موثر واقع شود. از حیث علمی کانون می تواند هر ۵ سال همانند دوره های آموزش ضمن خدمت در ادارات برنامه های آموزشی برای وکلا در نظر بگیرد. این امر در سازمان نظام پزشکی نیز معمول است. مجموع این برنامه ها باعث می شود وکلای دادگستری با احساس امنیت خاطر به فعالیت حرفه ای بپردازند و از انجام فعالیت های خلاف شئون شغلی که از نظر اقتصادی و اجتماعی می تواند به جایگاه آنان لطمه وارد کند اجتناب نمایند.

۵- جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

متأسفانه وکلای دادگستری جایگاه اجتماعی خیلی مناسبی نزد افکار عمومی ندارند و بخصوص در سالهای اخیر صدا و سیما نیز با پخش برخی فیلمها که در آنها وکیل دادگستری نقش یک آدم شیاد و کلاهبردار و متقلب را ایفا می کند در ظهور و رشد این تلقی منفی نقش داشته است. بدون تردید در همه صنوف شغلی افراد متخلفی وجود دارند و طبیعتا صنف وکالت نیز مبری از این ایراد نیست ولی به نظر می رسد نمی توان عملکرد ناصواب عده ای قلیل را به همه وکلا تسری داد و به این ترتیب چهره وکلا را در جامعه ملکوک نمود. مهمترین عامل رشد و ارتقا اجتماعی را می توان در ابراز صداقت و وفاداری نسبت به موکل و دادگستری دید. طبیعتا آنچه در ذهن مردم نسبت به جامعه وکالت ظاهر می شود تا اندازه ای انعکاسی از رفتار خود وکلاست.
آینه نقش تو چو بنمود راست خود شکن آینه شکستن خطاست
از طرف دیگر باید به این واقعیت هم توجه داشت که برخی از اقشار جامعه ما متأسفانه هنوز به شغل وکالت همانند شغل کارگری نگاه می کنند و بر این تصور هستند که زمانی را که وکیل دادگستری برای نوشتن لایحه یا حضور در مرجع ذیربط صرف می کند از حیث حق الزحمه همانند مدت زمانی که یک نفر کارگر یدی برای انجام کار صرف می کند مقایسه کنند غافل از اینکه نیم ساعت یا یک ساعتی را که وکیل صرف مشاوره یا لایحه نویسی می کند حاصل زحمت چندین ساله است و این هم باعث تلقی منفی نسبت به شغل وکالت که یکی از مشاغل لوکس تلقی می شود شده است، این تلقی در مورد پزشکان کم رنگ تر است. چون وقتی پزشک دو ساعت را صرف انجام عمل جراحی می کند مردم به راحتی چندین میلیون تومان بابت انجام عمل مزبور پرداخت می کنند و شاید دلیل این امر آن است که پزشکان حافظ جان هستند و وکلا عمدتاٌ حافظ مال.

۶- رئوس برنامه هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟

به نظر اینجانب می توان موارد زیر را مورد توجه قرار داد:
(۱) تلاش برای الزامی کردن وکالت از طریق نهاد قانونگذاری
(۲) تلاش برای الزامی ساختن حضور وکیل در معاملات
(۳) تلاش برای مشارکت کانون در تهیه طرحها و لوایح قانونی
(۴) تلاش برای برگزاری سخنرانی های علمی در مورد مسائل مبتلابه جامعه وکالت
(۵) تلاش برای ارتقای سطح علمی وکلا
(۶) افزایش سطح علمی سوالات امتحانات ورودی و اختبار با اجتناب از سوالات تستی فاقد استدلال که نتیجه آن در جذب افراد علمی تر در کانون وکلا متجلی خواهد شد.

 

۷- نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

به نظر نمی رسد نهادهای حکومتی اساسا مشکلی با کانون وکلای دادگستری داشته باشن

د. در بین قوای سه گانه به نظر می رسد بیشترین مشکل را قوه قضاییه با کانون وکلای دادگستری داشته باشد و شاید هم این مشکل از ارتباط تنگاتنگ کانون وکلا با این قوه ناشی می شود. در برخی از مراجع قضایی یک حس منفی بی اعتمادی به وکیل دادگستری دیده می شود و شاید هم مبنای این نگرش منفی به عملکرد منفی برخی از وکلای دادگستری بر می گردد که با عملکرد ناصواب خود جو بی اعتمادی را ایجاد کرده اند. با این کیفیت به نظر می رسد کانون وکلا باید به جای تقابل با نهادهای حکومتی باید به تعامل بپردازد. البته نباید تصور نمود که منظور از تعامل کرنش در مقابل نهادهای حکومتی است بلکه منظور از تعامل همکاری با نهادهای مزبور در چارچوب مقررات است بدون آن که استقلال کانون خدشه دار شود.

 

۸- باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟

به نظر می رسد اجتناب کانون از مداخله در نحوه تدوین و تصویب لایحه جامعه وکالت می تواند تلقی تقابل را به جای تعامل در نهادهای حکومتی ایجاد کند. طبیعتا حضور کانون وکلا در امر بررسی لایحه مزبور می تواند نقش مفید و موثری داشته باشد. اگر کانون در فرایند وضع و تصویب لایحه مزبور مداخله نکند توپ در زمین کانون باقی خواهد ماند و حکومت با این تلقی که کانون علی رغم دعوت یا انتظار مداخله از مداخله امتناع نموده می تواند مشکلات و نارسایی های ناشی از تصویب لایحه را متوجه کانون نماید.

 

۹- شما در کدامیک از این تشکلها عضویت دارید؟ و چه نقشی در تشکلهای متبوع خود دارید؟

بنده فعلا در هیچ تشکلی عضویت ندارم ولی به همراه دوستان گروهی را تحت عنوان گروه وکلای آذرخش راه اندازی کرده ایم که در مراحل اعلام موجودیت رسمی در کانون است و در گروه اخیرالذکر مدیر گروه می باشم.

۱۰- یکی از دل مشغولی های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده می شود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعده های داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟

این دلمشغولی ها موجه است و اساساٌ وعده ای که امکان تحقق آن وجود نداشته باشد نباید داده شود. به این اعتبار هم بنده هیچ وعده ای نمی دهم و تمامی اهدافی که فوقاٌ به آنها اشاره شد مستلزم همکاری و همت جمعی هیأت مدیره و نیز نهادهای حکومتی است و به عنوان ضمانت اجرا می توان از اعضای هیأت مدیره خواست هر دو ماه یک بار گزارشی از عملکرد خود در راستای تحقق وعده ها بدهند.

 

۱۱- درپایان؛ چنانچه مطلب قابل ذکری دارید بیان فرمایید.

توصیه بنده به تمامی همکاران عزیز این است که با هر گرایش فکری در انتخابات کانون وکلا شرکت کنند و مطمئن باشند که عدم حضور آنان در انتخابات کمکی به استقلال کانون نمی کند. در پایان برای همه دوستان آرزوی موفقیت دارم و از شما نیز که زحمت مصاحبه را بر عهده گرفته اید و در راستای روشن شدن برنامه های انتخاباتی نامزدها تلاش می کنید تشکر می کنم.

با تشکر از جناب آقای دکتر منصور رحمدل وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه

تهیه و تنظیم: نرگس کرمی

https://telegram.me/bar29

درباره نویسنده

پاسخ بدهید

رفتن به بالا