مصاحبه انتخاباتی دوره ۲۹ هیات مدیره کانون وکلای مرکز.

 

photo_2016-02-16_20-31-05

 

پنجمین مصاحبه با جناب آقای محمد تقی غفاری فردویی وکیل دادگستری

@bar29

 انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری، یکی از قدیمی‌ترین و آزادترین انتخابات صنفی ایران بشمار می رود. بنابراین، نحوه برگزاری چنین انتخاباتی باید درخور شان این قشر از فرهیختگان کشورمان باشد.

از این رو با توجه به تجربه ادوار گذشته انتخابات کانون و برخی ازناهنجاری‌هایی که در گذشته رخ نموده، شورای تشکل‌های صنفی وکلای دادگستری ضرورت تدوین قواعدی نظام‌مند درخصوص موضوع تبلیغات انتخاباتی را مورد توجه قرار داده، آیین نامه ای را به تصویب هیات مدیره رسانده است که برای انتخابات پیش رو لازم الاجرا می باشد.

از طرف دیگر؛ وجود طیف گسترده ای از اشخاص و گروههایی که خود را آماده ورود به عرصه انتخابات کرده اند و استقبال چهره های بعضا جدید از انتخابات آینده،عده ای از وکلا را بر آن داشت تا زمینه آشنایی همکاران وکیل با شخصیت، آراء و برنامه های نامزدها را از این طریق فراهم آورد.

به همین جهت برای آشنایی همکاران وکیل پنجمین مصاحبه را با جناب آقای محمد تقی غفاری فردویی وکیل دادگستری داشته ایم که به سمع و نظرتان می رسانیم .

۱٫جناب آقای محمدتقی غفاری با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟

با سلام و درود
اینجانب محمدتقی غفاری فردویی (متولدِ بهمن ماهِ ۱۳۴۸)، وکیل دادگستری، دادیار پیشین دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری مرکز، و در حال حاضر قاضی دادگاه انتظامی کانون هستم.
در یک خانوادۀ سنتی در تهران چشم به دنیا گشودم. مطالعۀ مستمر، پشتکار در انجام امور حرفهای و صنفی، و حمایت از کارآموزان و وکلای جوان، سرلوحۀ اعمال بنده در طول حیات حرفهای بوده است. لازم است ذکر کنم که بسیار به نسل جوانِ پس از خودم، اعتماد و اطمینان دارم؛ و همین موضوع باعث شد طی سالهای گذشته به فعالیتهای علمی و صنفی در فضاهای آموزشی، کانون وکلای دادگستری مرکز، و البته در شبکه های اجتماعی بپردازم.در سال ۱۳۷۲ دورۀ کارشناسی حقوق قضایی را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز به پایان رساندم و در سال ۱۳۷۷ مدرک کارشناسی ارشد را در رشتۀ حقوق خصوصی دریافت کردم.بنده در سال ۱۳۷۶ دورۀ کارآموزی وکالت را آغاز نموده و در سال ۱۳۷۸ به عنوان وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز پذیرفته شدم. از آن زمان تاکنون، مدت شانزده سال، به طور مستمر مفتخر به پوشیدن ردای وکالت و دفاع از حقوق مردم بوده و هستم.از جمله فعالیتهای علمی و صنفی که در طول سالهای اخیر بدان پرداختهام میتوانم به این موارد اشاره کنم:
– تدریس در جلسات توجیهی و آشنایی با مقررات انتظامی و نظامات کانون وکلای مرکز؛
– نگارش مقالات متعدد علمی و صنفی در نشریات حقوقی و مجلۀ کانون وکلای مرکز؛
– آموزش نکات مهم و کلیدی در حوزۀ دفاع از موکل و ارایۀ تجربیات و نکات ظریف نوشتاری،گفتاری، و عملی مربوطه تحت عنوان سلسله مباحث «هنر دفاع» و همچنین آموزش نکات مهم مربوط به مقررات انتظامی با هدف ارتقاء سطح علمى وکلای جوان تحت عنوان «دغدغههای انتظامی» در شبکههای اجتماعی با قریب به ۷ هزار نفر مخاطب؛
در حوزۀ مسایل صنفی، فعالیت برای ارتقاء جایگاه وکالت در ایران و نیز رشد سطح علمی، اخلاقی، معیشتی، و حرفهایِ همکاران همواره دغدغهی اصلی بنده بوده است و سعی کردهام در هر مقام و جایگاهی بیادعا به کار بپردازم و همۀ توان و همۀ داشتههایِ علمی، حرفهای، و اجتماعی که در طول این سالیان از بزرگان و پیشکسوتان آموختهام و کسب کردهام را مصروف صنف کنم. به بخشی از این فعالیتهای صنفی در طول سالهای گذشته اشاره میکنم:
– عضویت در ادارۀ معاضدت کانون وکلای دادگستری مرکز؛
– عضویت در «کارگروه تنقیح مقررات انتظامی» در اتحادیۀ سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) برای تدوین لایحۀ جامع وکالت؛
– عضویت در کمیتۀ تدوین «منشور اخلاق حرفهای وکلا»؛
– دادیار دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری مرکز؛
– قاضی دادگاه انتظامی قاضی دادگاه انتظامی کانون مرکز؛
– ابداع طرح ارتباط مستقیم وکلای دادگستری با مردم و ارکان عمومی و دولتی؛ از جمله وزارت کشور و مجلس شورای اسلامی و فراهم کردن زمینۀ ملاقات نمایندگان کانون مرکز و اتحادیه با ریاست مجلس شورای اسلامی و طرح برقراری رابطۀ مستمر پارلمانی برای نخستین بار؛
– و نیز برگزاری سخنرانیها و گردهماییهای مختلف به منظور ایجاد زمینۀ ارتباط مستقیم وکلا با جامعه از جمله همایش «نقش و جایگاه وکیل دادگستری در رسانۀ ملی»

۲٫ مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا میدانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام
خواهید داد چیست ؟

در خصوص این سوال، بدواً اجازه مى خواهم از عبارت”نقیصه” استفاده نکنیم. همیشه این اعتقاد با من است که تسلیم به “واژگان” اثرِ وضعى دارد و باور به آنها، باعث بروز و ظهور آثار آنها مى گردد. این سوال را به این نحو پاسخ مى دهم:مهمترین و ضرورى ترین اقدام در جهتِ شکوفایى و رشدِ کیفى کانون، “خروج از انزواىِ خود ساخته است”
متاسفانه کانون وکلا علیرغم پتانسیلِ بسیار بالا و تأثیر گذار، به جاىِ حضور و ورود به بطنِ جامعه، در پوسته اى از تصوراتِ خود فرو رفته و جالب آنکه توقع دارد همگان با ماهیت وکیل و وکالت و کانون وکلا آشنا باشند و آن را محترم بشمارند.
از این روى، چنانچه همکاران محترم، اینجانب را مورد اقبال و اعتماد خود قرار دهند، اولین و اساسى ترین اقدامِ مفروض براى من، اقداماتِ عملى براى ورودِ بایسته ى وکیل و وکالت به دلِ جامعه است، که این امر آثارى بس شگرف بر امورات اقتصادى و اجتماعىِ وکلا خواهد داشت.

۳٫ مهمترین ویژگی لازم برای عضویت در هیات مدیره را چه می دانید؟ برخی از صاحبنظران و پیشکسوتان وکالت می گویند، کسانی باید عضو هیات مدیره شوند، که به کانون اعتبار دهند، نه اینکه از کانون کسب اعتبار کنند. به نظر شما برای تحقق این هدف، چه اوصافی باید مدنظر رای دهندگان قرار گیرد؟

براى عضویت در هیئت مدیره ى کانون وکلا، چند ویژگى در عرضِ هم وجود دارد ، که هر مدیرى باید واجدِ آنها باشد:
صداقت، امانت دارى، شفافیت و توانِ ایجاد ارتباط با جامعه و مسئولینِ ذى ربط.مجموعِ این اوصاف و توانایی ها، شرطِ حضور در جایگاهِ مدیریت کانون است.بى شک یک مدیر ، بیش و پیش از هر امرى ، باید به فکر جایگاه و اعتبارِ مجموعه ى تحتِ مدیریت خود باشد، و اگر جز این باشد و به جاى اولویت به این امر، در پِىِ اعتبارِ شخصىِ خود باشد، هرگز شایسته ى این مقام نمى باشد.

۴٫ کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

در پاسخ به این سوال باید گفت:
شأن و جایگاه وکیل و وکالت ، هنگامى در جامعه ارتقاء مى یابد که به نحو صحیح و اصولى در اجتماع تعرفه و شناسانده شود.
یکى از مهمترین عواملِ شناساندنِ مؤثر ، ارتباط و استفاده از وسائلِ ارتباط جمعى، على الخصوص صدا و سیما است.
متاسفانه تا امروز هیچ تعملِ عمیق و گسترده با این سازمانِ تأثیرگذار ایجاد نشده است.راهکارِ دیگر، استفاده و بهره بردارى از توانِ هنر و هنرمندان است.
شما ملاحظه بفرمایید، بسیارى از نهادهاى صنفى و مدنى، در حدّ متعارف براىِ تعرفه ى خود، از ابزارهاىِ هنرى مانند فیلم یا سریال ، بهره جسته اند.
اینجانب شخصاً با دعوت از نویسنده و کارگردانِ سریال “تنهایى لیلا” که مورد اعتراض وکلا قرار گرفته بود، و گفتگوى مستقیم ایشان با وکلا، از آنها قول گرفتم که در صورتِ ایجادِ امکانِ مالى از جانب کانون ، بهترین اثر خود را در راستاىِ معرفىِ درست و صحیحِ چهره ى وکلا تولید نمایند.ولیکن از آن تاریخ تا کنون، هیچ اقدامى، ولو در حد پیشنهاد در کانون مطرح نشده است.
لذا تا زمانیکه ما توان و اراده ى بهره بردارى و صحیح از این ابزارهاىِ فراگیر را نداشته باشیم، قادر به تعرفه ى وکیل و وکالت و ارتقاء شأن و منزلت آن در اجتماع نخواهیم بود.

۵٫ جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

ببینید، به هر حال هر وکیلى، در نزدِ افرادِ جامعه ، نماینده ى صنف و نماینده ى کانون به حساب مى آید.متاسفانه شیوه ى از جزء به کل رسیدن، در جامعه ى ما امرى شایع شده است. به همین دلیل هرگونه عملکرد هر وکیل، به پاى همه ى وکلا نوشته مى شود. مقتضاىِ شغلِ وکالت، اصطکاک با طرف مقابل است، از سوى دیگر، تعرفه ى صحیح و جامعى از وکیل و ماهیتِ این حرفه، در جامعه ارائه نشده، بنابراین وظیفه ى وکلا در تأثیرگذارى مثبت، بسیار مهم و البته دشوار است.به گمان من، مهمترین عاملِ رشد و ارتقاء جایگاه وکیل در جامعه، معرفىِ صحیح از چهره ى وکیل و حرفه ى وکالت براى آحاد افراد کشور مى باشد، که این مهم از مسئولیتهاى خطیرِ نمایندگانِ وکلا در هیئت مدیره است، تا با برنامه ریزى صحیح و ایجاد ارتباط با مردم از طریقِ رسانه هاى فراگیر، در بالارفتنِ شناخت و نیز جایگاه وکیل ، اقدامى مؤثر معمول دارند.

۶٫ رئوس برنامه هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟

برخى از رئوس برنامه هاى من در پاسخهاى پیشین به شکلى بیان شد، اما به نحو مختصر عبارتند از:
• تلاش در جهتِ ارتباطِ صحیح، عمیق، اصرلى و ماندگار با نهادهاىِ تأثیر گذار مملکتى، از جمله مجلس شوراى اسلامى و قوه ى قضاییه
• تلاش و پیگیرى در جهتِ برنامه ریزى اصولى و منسجم به منظور تعرفه و شناسایىِ صحیحِ وکیل و وکالت

•تلاش در جهت آموزش اصولی و اساسىِ وکلاى جوان و تبیینِ مسیرِ صحیح و بنیادینِ زندگىِ حرفه اى ایشان.
• تلاش و پیگیرى براى تصویبِ مقرره اى در راستاىِ “اجبارى شدنِ وکالت در محاکم”، از طریقِ مراجع ذى ربط
به عقیده ى من، در صورتِ تحققِ برنامه هاى مذکور، ضمنِ تحکیم و تثبیتِ استقلالِ نهادِ وکالت، بسیارى از دغدغه هاى وکلا ، على الخصوص قشرِ جوان، در حوزه ى اقتصادى، در حد چشمگیرى کاهش مى یابد.

۷٫ نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

ضمنِ تایید و تاکید بر استقلالِ وکیل و نهادِ وکالت، این تعامل باید در سطحى وسیع، عمیق، دائمى و تأثیرگذار صورت پذیرد. کما اینکه نمونه اى از آن را در سالى که گذشت، در ارتباط با مجلس شوراى اسلامى و دیدارى که با ریاست محترمِ مجلس برقرار شد، و ایشان موافقت خود را براى معرفى رابط پارلمانى براى کانون وکلا اعلام فرمودند، شاهد بودیم.

۸٫ باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟

با این عقیده صد در صد مخالفم.
به گمان من، هر وکیلى به هر میزان توانى که دارد، باید در جهتِ تصویبِ هرچه بهترِ این لایحه در راستاىِ منافعِ وکلا ، بکوشد و از هیچ اقدامِ مؤثرى فروگذار نکند.بى شک تاریخ، هرگز و هرگز آن دسته از وکلایى را که به دلیلِ ترسِ از آنکه مبادا اتفاقات ناخوش آیند به نام آنها نوشته شود، سکوت و بى عملى را بر مى گزینند، نخواهد بخشید.
در اینجا شایسته مى دانم تا خطاب به تمامِ نامزدهاىِ این دوره از انتخابات هیئت مدیره ى کانون وکلا مرکز عرض کنم، اکنون که در این مقطعِ زمانى وارد این کارزار شدیم، باید بدانیک که در صورتِ موفقیت و ورود به هیئت مدیره:
در راهِ خویش ایثار باید، نه انجامِ وظیفه.

۹٫ شما در کدامیک از این تشکلها عضویت دارید؟ و چه نقشی در تشکلهای متبوع خود دارید؟

ضمن آنکه اغلبِ اعضاء تشکلهاى کانون از دوستان و یارانِ خوبِ من مى باشند، اما شخصاً عضوِ رسمىِ هیچ یک از تشکلهاىِ کانون نمى باشم.

۱۰٫ یکی از دل مشغولی های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده میشود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعدههای داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟

شما در هیچ کجا و هیچ متنى، شعارِ انتخاباتىِ صِرف از من نمى بینید.
همواره در زندگى، معتقد به عملگرایی هستم.چنانچه برنامه ى بنده را در بالا ملاحظه بفرمایید، تماماً مبتنى بر فعالیتهایی است که تا به امروز معمول داشته ام و جامعه ى وکالت شاهد آن بوده است.
به اعتقاد من، جامعه ى وکلا بسیار باهوش مى باشند، و صرفاً با شعار نمى توان اعتماد آنها را جلب نمود.
آنها کارنامه ى عملىِ نامزدها و توانائى هاى آن ها را میسنجند و به آن راى مى دهند. امروزه شعارهاىِ زیبا که عملاً اجراى بسیارى از آنها از حیطه ى اختیارات و توانایی هاىِ کاندیدا خارج است، در میانِ قشرِ فرهیخته و با ذکاوتِ وکیل، متاعى بى مشترى است.

۱۱٫ درپایان؛ چنانچه مطلب قابل ذکری دارید بیان فرمایید.

در پایان، ضمنِ تشکر از تمام همراهانى که زمان گذاشته و مطالب این مصاحبه را مطالعه نمودند، یک درخواستِ دوستانه دارم:
دوستانِ عزیز؛
بدونِ شک ، دوام و قوامِ کانونِ وکلا وابسته به وجود و حضورِ تک تکِ ما وکلا است. بى مهرى هایى وجود دارد، اما این نامهربانى ها نباید باعث شود که ما از خانه ى خود روى برگردانیم.
بى تفاوتى ما نسبت به سرنوشتِ صنف و کانون، بى تردید دامنگیرِ تک تک ما خواهد شد.امروز کانون نیازمندِ حضورِ همه ى ما است.با حضور پاىِ صندوقِ اخذ راى در روز ١٣ اسفندماه، عشق و تعصبِ خود را به خانه دوممان نشان بدهیم و با انتخابى هوشمندانه، به فردایى روشن سلام کنیم.

با تشکر و سپاس از جناب آقای محمد تقی غفاری فردویی وکیل دادگستری

تهیه و تنظیم: نرگس کرمی

https://telegram.me/bar29

درباره نویسنده

پاسخ بدهید

رفتن به بالا