سوادکوهی تاکید کرد : اقدامات مناسب قوه قضائیه درباره لایحه جامع وکالت

81481741-6232999

خبرگزاری میزان: عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: این قوه درصدد است اقدامات درخور و شایسته ای را درباره لایحه جامع وکالت انجام دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری میزان، سام سوادکوهی در همایش حقوق شهروندی و حق دفاع با اشاره به اینکه اصل ۲۰ در قانون اساسی از جمله اصول مهمی است که از منظر حقوق شهروندی و حق دفاع تکلیف ما را مشخص کرده است.

وی افزود: در جمهوری اسلامی ایران ملت از حقوق سیاسی و اجتماعی لازم برخوردارند و طبق اصل ۲۰ به آنها اجازه داده می شود از حق برخورداری در ارتباط با گرفتن وکیل وارد عمل شوند.

عضو حقوقدانان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: امروز بحث وکالت در کشورهای مختلف از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و اگر وکالت به خوبی شکل نگیرد حقوق مردم محقق نشده و نتیجه دیگری حاصل می شود.

سوادکوهی تصریح کرد: هرچه وکالت توسعه پیدا کند به طور حتم مردم نسبت به امور خود نیز آگاه تر می شوند.

وی با اشاره به شکل گیری نهادهای وکلا به شکل شرکت های غیرتجاری تصریح کرد: درباره وکالت آنچه دارای اهمیت است توجه به این نکته است که مسلم شده است که با یک وکیل و چند وکیل نمی توان از حقوق مردم به طور کامل دفاع کرد.

وی افزود: شرکت های تجاری و شرکت های تخصصی باید در وکالت نهادینه شوند تا با ضمانت اجرایی از مسئله حق دفاع درباره مردم پیروز شوند.

عضو حقوقی شورای نگهبان تاکید کرد: تحقق این موضوع در میان وکلا می تواند موفقیت های بسیاری را در پی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ما برای وکلا پروانه صادر می کنیم خاطرنشان کرد: طبق اصل ۳۵ هر کسی می تواند از یک وکیل برخوردار شود و این موضوع باید به صورت عملیاتی اجرا شود و این وکیل واحد باید قدرت لازم را برای دفاع از وظیفه خود داشته باشد.

سوادکوهی اظهار کرد: برای تحقق خواسته های مردم ما باید وکلا را تقویت کنیم تا از حقوق شهروندی حمایت کنیم.

وی سپس به خواسته مردم درباره جرایم مربوط به مطبوعاتی و سیاسی اشاره و تاکید کرد: این مفهومی است که باید تعریف شود و درباره آن دادگاهی خاص با هیات منصفه شکل گیرد این مسئله موضوعی است که در حال حاضر همت کشوری را طلب می کند.

عضو حقوقدانان شورای نگهبان اظهار کرد: اگر وکلا از حالت فرضی خارج و به شکل مجموعه های قدرتمند ترکیب کنیم این حق را خواهیم داشت که درباره خلاهای موجود در قانون اقدامات لازم را انجام دهیم.

سوادکوهی با اشاره به اینکه قوه قضاییه درصدد است اقداماتی را درخور لایحه جامعه وکالت انجام دهد گفت: اگر این مسئله حل شود بسیاری از مشکلات ما رفع شده است زیرا قوه قضاییه معتقد است وکالت بجا و صحیح بوده و یکی از اصول ضروری نظام محسوب می شود و بدون استقلال دسترسی به این هدف را امکانپذیز نمی داند.

 

درباره نویسنده

پاسخ بدهید

رفتن به بالا