سیدهاشم وکیل

سید-هاشم-وکیل

آقا سید هاشم وکیل ، فرزند سید علینقی ، در سال ۱۲۶۵شمسی در شهر سامره به دنیا آمد . از کودکی به فراگیری علوم دینی ، قرآن ، فقه و اصول ، احکام و روایات ، منطق ، بیان ، ادبیات فارسی و عرب پرداخت و در این علوم به آگاهی کامل رسید . در سال ۱۲۸۹ مقررات اصول تشکیلات و محاکمات عدلیه به تصویب رسید و او در بیست و چهار سالگی شروع به وکالت در دعاوی کرد و این امر تا سال۱۲۹۴ ادامه داشت . در زمان وزارت نصرت الدوله فیروز در عدلیه ، یک سال و اندی به ریاست دادگاه بدایت و ریاست محاکم ابتدایی در شهرهای رشت و تهران مشغول بود . در سال۶ ـ ۱۲۹۵ مجددا‏ً به وکالت روی آورد .
وی یکی از اعضای موسس کانون وکلای دادگستری ایران و از قدیمیترین وکلای عدلیه بود و تحولات چشمگیری در کار وکالت دادگستری و استقلال کانون وکلا به وجود آورد . کارت وکالت وی پس از دوازده سال وکالت ، به دستخط و امضای سید مصطفی عدل ( منصور السلطنه ) در سال ۱۳۰۰ به وی اعطا شد . او نخستین کسی است که فروش پوشه های ۳۰ ریالی پرونده های دعاوی را پایه گذاری کرد و و از این راه کمک مالی قابل توجهی به کانون وکلا کرد . نام سید هاشم وکیل با نام دادگستری و مفهوم اجرای قانون آمیخته بود . وی سالها نیابت رئیس و از ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۵رئیس کانون وکلا بود . او همچنین عضو کمسیون مطالعه قوانین و رئیس مجله کانون وکلا بود . آقا سید هاشم وکیل ، به طور رسمی ( در دادگستری نوین ) از بیست و دوم مرداد ماه ۱۳۰۷ به عنوان وکیل پایه یک ، مشغول به وکالت بود و حدود ۶۰ سال سابقه وکالت در دادگستری داشت .
آقا سید هاشم وکیل ، پس از ۸۴ سال عمر پر تلاش ، در روز جمعه سی و یکم خردادماه ۱۲۴۸ شمسی به علت سکته قلبی در تهران بدرود حیات گفت .

درباره نویسنده

پاسخ بدهید

رفتن به بالا