شورای تشکلها

از شورای تشکلهای وکلای دادگستری تا وحدت مطلق

تشکل های وکلای دادگستری در راستای تقویت، همدلی، اتحاد، گسترش فضای رقابت، حاکمیت ارزشهای اخلاقی، تبادل نظر و شناخت و اعتلای هویت صنفی وکلای ایرانی به نحو خودجوش و برآمده از متن اندیشه جمعی در تیرماه ۱۳۸۸ گرد هم آمده و بنا گذارده اند با تمسک به آرمان ها و تکالیف اجتماعی مشترک، شورایی متشکل از نمایندگان آنها تشکیل شود.
شورای تشکلهای وکلای دادگستری، اجتماع نمایندگان تشکل های وکلای دادگستری است که در چارچوب منشور تدوینی و مصوب گرد آمده اند.
شورای تشکلها با هدف ایجاد و تقویت رابطه و تعامل میان تشکلهای وکلای دادگستری، جامعه وکالت و منتخبین آنان، حمایت از استقلال وکیل و کانونهای وکلای دادگستری با اتحاد جمعی شکل گرفت و از سال ۸۸ تاکنون بطور مستمر و هفتگی جلسات منظم را برگزار و پشت سر گذارده اند.

فلسفه وجودی شورای تشکلها که حالیه پنجمین سال تشکیل خود را پشت سر گذارده، تقویت اتحاد و همدلی در جهت همگامی جامعه وکالت بوده و می باشد.
هرچند رقابتهای گروهها به ویژه در دوران انتخابات حتی پس از تشکیل شورا نیز مشاهده شده و از جهت آزاد بودن عقاید، اجتناب ناپذیر می باشد اما نکته حائز اهمیت این است که تبادل نظر گروهها و مذاکرات شفاف ایشان در جلسات شورا موجبات تعامل و تنظیم مراودات تشکلها را فراهم داشته است چراکه نمایندگان محترم گروهها در جلسات حاضر می شوند و با رعایت دموکراسی نظرات یکدیگر را ابراز می نمایند، تا جایی که در مواقع لزوم و حساس، همصدا و متحد نسبت به مسائل صنفی واکنش نشان داده اند و به جرات می توان به ثمرات مهم و مثبت آن اذعان داشت.
از واکنش های ابرازی نسبت به طرح و لایحه وکالت پیشنهادی قوه قضاییه در سال ۸۸ که علت اصلی این اتحاد بود گرفته تا پیگیری مسائل و مشکلات داخلی و خارجی کانون از قبیل معترضان آزمون ۹۰ و بی نظمی های تبلیغات انتخابات، همگی نتایج مثبت مذاکرات دوستانه گروهها و مصوبات شورای تشکلها بوده است، چراکه شورا سعی داشته با رعایت حقوق جامعه وکالت به عنوان حامی و همراه هیأت مدیره های کانون گام بردارد و از طرفی در مواقع ضروری در عین رعایت شأن و احترام اعضای محترم هیأت مدیره، پیشنهادات و انتقادات سازنده ای را مطرح نموده است.
اگر به ظاهر موضوع توجه شود نیز تاثیرات مثبت چنین اجماع و اتحادی قابل مشاهده است و می توان شیوه برگزاری انتخابات را به ویژه در دو دوره قبل نسبت به گذشته مقایسه نمود و صرف نظر از حاشیه هایی که همیشه وجود داشته، انجام تبلیغات و فرهنگ سازی رقابت منظم و عادلانه به ویژه در تنظیم جایگاه تبلیغات گروهها و کاندیداهای مستقل از گامهای مؤثر چنین شورایی می باشد تا حدی که برای برگزاری انتخابات دوره پیش به پیشنهاد شورای تشکلها که آیین نامه تبلیغات تدوینی را خدمت هیأت مدیره گذشته تقدیم داشت.
و در نهایت با نظر اکثریت مطلق هیأت مدیره محترم وقت، آیین نامه تبلیغات انتخابات به تصویب و به مرحله اجرا در آمده است.
با اشاره مختصری که به خصایص و اقدامات شورای تشکلها صورت گرفت، غرض تعرفه چنین همدلی و اتحاد و مهمتر از آن بیان نتایج مهم یکپارچگی جامعه وکالت است و براحتی قابل تصور است اگر اکثریت گروههای صنفی که هرچند قطعا تمام جامعه وکلا را تشکیل نمی دهند چنین آثار مهم و راهگشایی در بر داشته ، چنانچه چنین اتحادی با یکدست شدن اکثریت و بلکه تمام وکلای دادگستری حاصل شود پر واضح است که نتایج پربار و چشمگیری در تمام مسائل صنفی پدیدار خواهد شد و این مهم شکل نمی گیرد جز با همصدایی و یکدلی و اتحاد که امید است با ترویج چنین دیدگاه و فرهنگی زنجیره ای مستحکم و غیر قابل انفکاک با جمع متحد وکلای دادگستری را شاهد باشیم.
تمام همکاران محترم، فرد فرد اعضای کانون وکلا در برابر این مهم مسئول هستند و حتی هیأت مدیره محترم کانون نیز مسئولیتی سنگین تر نسبت به برقراری چنین واجبی دارد چرا که قریب به اتفاق اعضای هیأت مدیره نیز از اعضای تشکلهای صنفی می باشند و چه نیک و میمون خواهد بود تا شعارهای فرا گروهی خدمت کردن بیش از پیش به واقعیت و عمل تبدیل شود.
در نوشته سابق اشاره و عرض کردم گروههای وکلا تفاوت پررنگ و شاخصی با سایر تشکیلات و گروهها و احزاب حوزه های مختلف جامعه دارند و این مهم هیچ نیست جز هدف و منافع مشترک، که قطعا همکاران با هدف اعتلای جامعه وکالت و حفظ ستونهای کانون وکلا قلم و قدم میزنند لیکن لازم است سیاست های همسو و هم اندیشی، هر روزه تقویت شود، تا روزی برسد که شاهد یکصدایی مطلق جامعه وکالت باشیم.
نظر به معروضات فوق و اهمیت موضوع در نظر است از این پس اخبار مهم و مصوبات شورای تشکلها به سمع و نظر جامعه وکالت برسد که امید است مورد نظر و مفید فایده باشد.

محمد شیوائی
وکیل دادگستری

پاسخ بدهید

رفتن به بالا